Breadcrumbs

Breadcrumbs to tak zwane w języku polskim menu okruszkowe, czyli forma nawigacji używana na stronie internetowej, która zazwyczaj znajduje się w jej górnej części. Celem breadcrumbs jest ułatwienie użytkownikom poruszania się po witrynie.

Okruszki to elementy nawigacyjne, które określają stronę lub podstronę, na której aktualnie internauta się znajduje, jednocześnie usprawniając powrót do dowolnego miejsca w ścieżce. Nawigacja okruszkowa może być oparta na paru kluczowych filarach, czyli na:

  • lokalizacji – wskazuje na usytuowanie obecnie przeglądanej podstrony w ogólnej hierarchii witryny. Występuje w formie: Strona główna > Kategoria nadrzędna > Kategoria podrzędna > Produkt
  • historii – ma prezentować ścieżkę przebytą przez odbiorcę zanim dotarł na obecnie wyświetlaną podstronę; rzadko się ją stosuje, ponieważ internauta z łatwością może powrócić na poprzednio przeglądaną stronę poprzez użycie przycisku „wstecz” w przeglądarce. Występuje w formie: Strona główna > Poprzednia strona > Bieżąca strona
  • atrybucie – pokazuje listę atrybutów wybranych przez użytkownika. Głównie wykorzystuje się ją w sklepach internetowych i występuje w formie: Strona główna > Kategoria > Podkategoria > Atrybut 1 (np. element garderoby) > Atrybut 2 (np. krój)

Breadcrumbs to istotny element SEO dlatego, że nazwy kategorii na stronie internetowej zazwyczaj są jednocześnie klikalnymi frazami kluczowymi. Z tego powodu zwiększa się szansę na znalezienie witryny w wyszukiwarce oraz poprawia jej przejrzystość i komfort użytkowania. Poza tym wzmacnia to linkowanie wewnętrzne, usprawniając pracę crawlerów, które mogą z łatwością eksplorować serwis i indeksować go.
Przemyślane zaimplementowanie menu okruszkowego może także zmniejszyć tzw. bounce rate (współczynnik odrzuceń) weryfikujący ilość odwiedzających stronę, którzy po odwiedzeniu jej nie dokonują żadnej interakcji. Użytkownik, który dociera na konkretną podstronę bezpośrednio z wyników wyszukiwania w wyszukiwarce, jest w stanie poznać swoją lokalizację w witrynie i przejść do innej kategorii.