Wróć

Hosting

Hosting, czyli inaczej usługa hostingowa, to usługa umożliwiająca zamieszczenie witryny w Internecie. W efekcie jej wykonania strona dostępna jest dla czytelników w Sieci przez całą dobę.

Hosting dotyczy konkretnej, przydzielonej przestrzeni na tzw. serwerze, gdzie umieszczane są wszelkie zasoby witryny, takie jak pliki graficzne czy treści wideo. Serwery odpowiadają także za przechowywanie i przetwarzanie plików HTML, CSS, PHP czy Java Script. De facto hosting to wynajęcie przestrzeni właśnie na serwerze, który bywa kosztowny, jeśli ktoś chciałby go zakupić na własność i użytkować przy wykorzystaniu dostępnych zasobów – z tego właśnie powodu wiele osób i przedsiębiorców decyduje się na jego wynajęcie w ramach hostingu.

Podczas wyboru hostingu dla strony internetowej należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów, takich jak: ilość miejsca na serwerze, szybkość działania (co przekłada się na bardziej sprawne działanie strony) dostępne zabezpieczenia danych (np. przed cyberatakami), a także możliwość regularnego tworzenia kopii zapasowej.