Wróć

HTTP

Protokół HTTP (HyperText Transfer Protocol) to protokół używany do przesyłania informacji pomiędzy klientem a serwerem. Dzięki niemu mamy możliwość przeglądania stron oraz pobierania plików. 

Jak działa protokół http?

HyperText Transfer Protocol działa na podstawie przesyłania żądań i odpowiedzi między klientem a serwerem. Kiedy użytkownik wpisuje frazę w internecie przeglądarka poszukuje danych odpowiadających jego zapytaniu. 

Co daje protokół HTTP?

HTTP jest protokołem, który umożliwia przeglądanie stron internetowych, pobieranie grafik, wysyłanie formularzy, korzystanie z aplikacji oraz innych działań w sieci. Jest niezbędny do poprawnego i łatwego użytkowania stron internetowych. Jego plusem jest fakt, iż nie przechowuje on danych dzięki czemu nie powoduje przeciążenia serwerów.

Protokół HTTP a bezpieczeństwo

Nie przechowywanie danych sprawia iż jest on mniej bezpieczny w porównaniu do HTTPS. Dodatkowo dane muszą być każdorazowo pobierane po wejściu na stronę, co skutkuje wydłużeniem się procesu. Z tego powodu zdecydowano się na wprowadzenie plików cookies. Zajmują się one gromadzeniem danych, dzięki czemu zyskujemy szybsze wczytywanie się stron. Informacje przesyłane HyperText Transfer Protocol nie są szyfrowane co może wpłynąć na przechwycenie poufnych danych.

HyperText Transfer Protocol to podstawowy protokół komunikacyjny stosowany do przesyłania informacji między klientem a serwerem. Jest on nieodłącznym elementem funkcjonowania internetu. Umożliwia on publikowanie informacji na stronach internetowych a użytkownikom łatwy sposób ich odbioru. Zważając jednak na wady jakie zawiera protokół HTTP lepiej jest skorzystać z HTTPS, który posiada protokół SSL