Wróć

Visual Search

Visual Search – to inaczej wyszukiwanie graficzne, które pozwala przeszukiwać Sieć na podstawie przesłanych grafik, fotografii, screenshotów (lub ich fragmentów) i wszelkich innych form obrazkowych. Działa na podobnej zasadzie jak wyszukiwarka tekstowa lub głosowa, z tą różnicą, że Visual Search wykorzystuje także sztuczną inteligencję (AI).

Wyszukiwanie wizualne jest jedną z najdokładniejszych form przeczesywania zasobów w Internecie – wszystko za sprawą zaangażowania wspomnianej wyżej sztucznej inteligencji, która skrupulatnie analizuje przesłany obraz i na podstawie tego, co on zawiera, a także z uwzględnieniem odpowiedniego kontekstu, oddaje wyniki wyszukiwania.

Samo wyszukiwanie obrazem, choć współcześnie unowocześnione poprzez AI, nie jest niczym nowym. Obecnie korzysta z niego praktycznie każda licząca się wyszukiwarka internetowa, w tym ta najpopularniejsza w Polsce – od Google. Co ciekawe, niektóre platformy bazujące na contencie obrazkowym, takie jak Pinterest, również zawierają moduł Visual Search.

Wyszukiwanie wizualne przydatne jest w wielu sytuacjach. Możemy z niego skorzystać celem znalezienia kopii, reprodukcji, czy wręcz plagiatów konkretnego obrazu lub grafiki. Visual Search może nam również pomóc w znalezieniu ciekawych inspiracji na bazie znanej kompozycji. Zatem wyszukiwanie obrazem to potencjalnie interesująca opcja dla osób i firm, dla których materiały wizualne są ważnym przedmiotem działalności biznesowej lub uprawianego hobby.

Przeczytaj powiązane artykuły