Wróć

Google Search Console

Google Search Console to darmowa platforma, wcześniej znana jako Google Webmaster Tools, stworzona i udostępniona administratorom stron internetowych. Google Search Console (w skrócie: GSC) to najbardziej podstawowe narzędzie oferowane przez Google. Jest ono całkowicie bezpłatne i służy do monitorowania stanu witryny WWW, w taki sposób, aby zoptymalizować ją pod wymogi wyszukiwarki.

GSC oferuje szereg możliwych do osiągnięcia korzyści, między innymi bieżącą kontrolę procesu indeksowania strony internetowej przez Google, a także uzyskanie szczegółowej analizy ruchu na stronie, sprawdzenie wersji mobilnej strony oraz jej podgląd z perspektywy robota.

Dzięki wglądowi w stan techniczny strony internetowej, jej właściciel może poprawić lub wyeliminować elementy, które obniżają jej jakość i widoczność w wyszukiwarce. Przykładem tych błędów jest popularny błąd 404 lub przekierowanie 301. Ich występowanie  na stronie wpływa negatywnie na odbiór czytelnika i może przyczynić się, chociażby do spadku sprzedaży, z tego powodu istotne jest jak najszybsze ich naprawienie. Stałe monitorowanie stanu witryny pod kątem jej poprawności i ruchu jest ułatwione przez fakt, iż GSC bardzo szybko wyłapuje wszelkie problemy techniczne i generuje powiadomienie mailowe na ich temat.

Warto dodać, że informacje, jakich dostarcza nam GSC to jedyne w pełni potwierdzone i dostępne dane na temat widoczności i ruchu w serwisie, jakie oferuje Google. Raport skuteczności dostarczany przez narzędzie nie tylko zawiera dane, ale także ich szczegółową analizę. Tak jak wyżej wspomniano, Google Search Console pomaga w zorientowaniu się w ruchu na stronie internetowej; taka wiedza może być zgłębiona z pomocą Google Analytics, dlatego oba te narzędzia razem tworzą podstawowe elementy optymalizacji SEO i są wysoce cenione przez specjalistów.