Wróć

User Interface (UI)

User Interface (UI) to pojęcie z dziedziny szeroko pojętej informatyki i oznacza wszelkie elementy strony internetowej lub aplikacji, za pomocą których użytkownik może wejść w interakcję z systemem.

Są to przede wszystkim wszystkie elementy graficzne, które w jakikolwiek sposób ułatwiają komunikację na linii użytkownik – strona/aplikacja/program.

User Interface obejmuje takie elementy jak: buttony, animacje, menu, galerie, ale też kolorystykę czy rozkład tekstu.

Osobą odpowiedzialną za skuteczne powiązanie ich ze sobą jest UI Designer, którego praca jest częścią szerzej zakrojonych działań w ramach UX (User Experience – wszystkich doświadczeń użytkownika ze stroną). Zadanie to wymaga posiadanie wielu kompetencji z pogranicza programowania, grafiki, UX, ale też pewnej dozy kreatywności oraz zmysłu estetycznego.

Odpowiednio zaprojektowany UI jest przede wszystkim przejrzysty, intuicyjny (łatwy w obsłudze i nawigacji), a także wygodny w użytkowaniu. Powinien bezbłędnie prezentować wszystkie niezbędne informacje, a także umożliwiać poruszanie się poszczególnymi ścieżkami w ramach witryny. Nie bez znaczenia jest także warstwa wizualna, która – podobnie jak kwestie użytecznościowe – wpływa na wizerunek marki i potencjalne dokonanie zakupu przez użytkownika.

Z uwagi na złożony charakter działań w ramach projektowania User Interface, wymagają one używania wielu różnorodnych programów. Tego typu narzędzia UI są związane, chociażby z projektowaniem stron, tworzeniem grafik czy stricte z układaniem poszczególnych elementów interfejsu.