Wróć

Schema

Schema – to specjalny kod HTML, który jest używany do opisywania treści znajdujących się na stronie internetowej. Dzięki schemie algorytm przeglądarek ma możliwość lepiej zrozumieć treści witryn i wyświetlić dopasowane wyniki wyszukiwania. Jest jednym z narzędzi pomagających w poprawie widoczności stron internetowych. 

Zastosowanie kodu schema

Kod schema może być wykorzystywany do oznaczania różnych rodzajów treści. Wykorzystując specjalne znaczniki structural data, jest w stanie dostarczyć wyszukiwarkom jak najlepszych informacji o zawartościach stron internetowych.  Kod ten pozwala na dopasowanie wyświetlanych treści pod zapytania użytkowników. Jest on również cennym narzędziem wykorzystywanym w SEO.

Formaty schema

Wyróżniamy kilka formatów, w których dane strukturalne można umieścić na stronie internetowej. Implementacja kodu schema na witrynie jest możliwa za pomocą:

  • Mikrodanych, dodatkowych atrybutów i wartości w znacznikach HTML
  • RDFa, czyli rozszerzenia HTML5 występującego zarówno w sekcji <head> i <body>
  • JSON-LD, umieszczany najczęściej w sekcji <head>.

Kod schema a SEO

Kod schema pomaga w optymalizacji wyników wyszukiwania. Zwiększa widoczność stron internetowych oraz ułatwia lepsze dopasowanie ich pod odbiorców.System Google coraz lepiej rozumie wyszukiwane hasła, dlatego tak ważna jest implementacja danych strukturalnych. Wykorzystanie kodu Schema stanowi istotny element w optymalizacji stron internetowych, dlatego powinien ona być integralną częścią strategii SEO.