Wróć

Google PageSpeed Insights

Google PageSpeed Insights to darmowe narzędzie udostępniane przez Google, którego zadaniem jest zmierzenie szybkości ładowania się witryny.

Google PageSpeed Insights oferuje więcej, niż tylko suchą informację na temat szybkości strony – udostępnia bowiem tak zwane insighty, a więc porady, które mogą wpłynąć na zoptymalizowanie strony internetowej pod kątem szybkości jej wczytywania się.

Google PageSpeed Insights bada wydajność na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tak zwane zbieranie danych laboratoryjnych, czyli testowanie strony w warunkach symulowanych. Co ważne, są one identyczne dla każdej analizowanej witryny. Mówimy zatem o badaniach obiektywnych, kiedy to po wprowadzeniu pewnych poprawek, kolejny wynik analizy może być bardziej pozytywny. Natomiast drugi sposób analizy opiera się na danych rzeczywistych, jakie użytkownicy danej strony internetowej przekazują Google w toku przebywania w serwisie. A zatem każdy internauta wchodzący na stronę jest de facto jej testerem i dane przez niego wygenerowane są brane pod uwagę przy tym rodzaju analizy.

W oparciu o wyżej scharakteryzowane mechanizmy, Google PageSpeed Insights otrzymuje bardzo dużo informacji, a na ich podstawie ocenia poszczególne elementy witryny i podpowiada, co należy zrobić, by stronę zoptymalizować pod kątem szybszego wczytywania się konkretnych podstron czy treści.