Wróć

Sitemap

Sitemap to plik tworzony w formacie XML (Extensible Markup Language), który zawiera listę wszystkich opublikowanych podstron witryny. Jest on umieszczany na serwerze (zwykle w katalogu głównym) i jego najważniejszą funkcją jest informowanie botów Google (oraz innych przeglądarek) na temat struktury strony internetowej oraz jej zawartości. Dzięki temu roboty indeksujące mają ułatwioną pracę, przez co wszelkie zmiany szybciej pojawiają się w wynikach wyszukiwania.

Site mapa zwyczajowo zawiera się w pliku o nazwie sitemap.xml, który w sposób przejrzysty i klarowny opisuje konkretne adresy URL poszczególnych podstron. Możemy tam znaleźć nie tylko podstawowy i niezbędny element, jakim jest rzeczny URL, ale także datę jego najnowszej modyfikacji, częstotliwość dokonywanych zmian, a nawet priorytetyzację – dzięki niej boty wiedzą, jakie podstrony są szczególnie istotne, w związku z czym powinny być skanowane jako pierwsze.

Generowanie pliku Sitemap może odbywać się na kilka sposobów – ręcznie, poprzez system CMS, czy w oparciu o specjalne narzędzia (generatory). Zaleca się, by po stworzeniu i umieszczeniu na serwerze pliku sitemap.xml zweryfikować mapę witryny w narzędziu Google Search Console, co prawdopodobnie przyspieszy proces indeksowania zmian.