Techniczne SEO

Techniczne SEO to element on-page SEO – działania optymalizacyjne wykonywane w obrębie witryny, które obejmują techniczne aspekty strony, a nie jej treść. Tak naprawdę tekst i grafiki to tylko jedne z fundamentów witryny internetowej, ponieważ bez odpowiedniego zakotwiczenia tychże fundamentów nie ma co liczyć na wysoką pozycję w rankingu wyszukiwarki.

Przed przystąpieniem do technical SEO należy opracować przemyślaną taktykę działań, aby zwiększyć prawdopodobieństwo sukcesu. W przeprowadzeniu optymalizacji technicznej mogą nam pomóc różnego rodzaju narzędzia, takie jak całkowicie darmowe Google Search Console – dzięki niemu można na bieżąco kontrolować proces indeksowania strony oraz uzyskać szczegółowy raport o błędach, które na niej występują i je wyeliminować.

Optymalizacja techniczna strony to szereg działań z dziedziny on-page SEO, do których zaliczamy m. in. wprowadzenie meta tagów i prawidłowych linków przekierowujących. Warto wygenerować mapę strony w formacie xml lub HTML oraz sprawdzić poprawne działanie pliku robots.txt. Dzięki nim boty mają zapewnione łatwiejsze poruszanie się na stronie oraz zrozumienie jej – ma to znaczenie w szybszym indeksowaniu najważniejszych, wybranych przez właściciela podstron. Kolejną istotną kwestią jest również usprawnienie szybkości  ładowania się witryny, tak, żeby zwiększyć  komfort poruszania się w jej obrębie.

Dbanie o techniczne SEO sprawia, że strona – wzbogacona o atrakcyjny dla użytkowników content – ma większe szanse na wysoką indeksację względem konkurentów.