Wróć

TLS

TLS – właściwie protokół TLS (z ang. Transport Layer Security) to protokół kryptograficzny, stosujący szyfrowanie, uwierzytelnianie oraz integralność danych, dzięki któremu znacząco zwiększa się bezpieczeństwo danych przekazywanych na linii serwer-klient. Jest bardzo często wykorzystywany w bezpiecznych połączeniach HTTPS, SMTP oraz IMAP.

Jeśli chodzi o genezę jego powstania, jest on tak naprawdę następcą znanego protokołu SSL (ang. Secure Sockets Layer), który powstał jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku. Protokół TLS zabezpiecza zarówno popularne usługi (np. bankowość internetową), jak i pocztę elektroniczną, komunikatory, a przede wszystkim – strony internetowe.

Transport Layer Security działa na trzech podstawowych poziomach. Najpierw następuje nawiązywanie połączenia, które polega na ustawieniu parametrów zabezpieczeń między dwoma komunikującymi się w Sieci stronami (ustalanie algorytmów szyfrujących i kluczy). Następnie mamy do czynienia z samym szyfrowaniem danych – tu TLS używa symetrycznych algorytmów, przez co nawet przechwycone dane będą w pełni bezpieczne, ponieważ niemożliwe będzie ich odczytanie bez tak zwanego klucza deszyfrującego. TLS oferuje także autentykację, a więc swego rodzaju certyfikację, potwierdzającą tożsamość stron komunikacji.

Sprawdz powiązane definicje

Przeczytaj powiązane artykuły