Linkowanie wewnętrzne

Linkowanie wewnętrzne to działanie z obszaru SEO i UX polegające na umieszczaniu odnośników do podstron w obrębie całej witryny internetowej, na przykład w celu przejścia z zakładki „oferta” do danej kategorii produktów oferowanych przez sklep internetowy. Linkowanie wewnętrzne prowadzi krok po kroku użytkownika po wirtualnej mapie serwisu – tak, aby szybko mógł znaleźć to, czego szuka.

Popularnymi rodzajami odnośników wewnętrznych są m. in. linki w menu kategorii, w artykułach blogowych (jako odnośnik do innego, wcześniej opublikowanego, powiązanego tekstu) lub w stopce strony. Internal linking w sklepie internetowym działa na podobnej zasadzie jak szyldy w marketowych alejkach. Poza tym, że szyldy informują Klienta o tym, czego może spodziewać się w danej alejce, ułatwiając mu w ten sposób zakupy, mogą także zachęcić go do zajrzenia do innej. Dzięki temu zakupy są bardziej komfortowe, a w dodatku wzrasta szansa na wydłużenie pobytu Klienta w sklepie – w podobny sposób projektuje się strony internetowe.

Internal linking, oprócz funkcji nawigującej użytkownika, wpływa także na efektywną pracę robotów indeksujących, czyli tak zwanych crawlerów. Używają one linków do przechodzenia pomiędzy podstronami witryny, w podobny sposób jak robią to realni użytkownicy. Jeżeli jej struktura linkowania jest właściwa, roboty mogą z łatwością dotrzeć do większej ilości treści, jednocześnie spędzając mniej czasu na nieistotnych podstronach, co skutkuje nieobciążaniem tzw. budżetu crawlowania, czyli całościowej liczby adresów URL do indeksacji przez robota Google.

W przypadku posiadania w domenie tak zwanego menu okruszkowego (ang. breadcrumbs), czyli nawigacji pozwalającej internaucie zorientować się w swoim aktualnym położeniu na stronie, warto zadbać, aby każda z podkategorii (poza ostatnią) zawierała klikalny link. Dzięki temu użytkownik może z łatwością powrócić do niższych poziomów witryny.

Warto także zwrócić uwagę na to, że podczas tworzenia linków wewnętrznych, warto używać słów kluczowych, które zwiększają pozycjonowanie strony i ułatwiają potencjalnym użytkownikom odnalezienie jej w wyszukiwarce. Podsumowując, internal linking wpływa na przejrzystość witryny, jednocześnie zwiększając potencjał do pozycjonowania.