Wróć

Google Tag Assistant

Google Tag Assistant to wtyczka Google (darmowe rozszerzenie) pozwalająca na rejestrowanie interakcji użytkownika z daną stroną internetową. Zwraca uwagę na takie elementy jak śledzenie wysyłanych zdarzeń (w tym typowego przepływu userów), a ponadto sprawdza i pomaga rozwiązać niektóre pojawiające się problemy.

Warto w tym miejscu podkreślić, że domyślnym trybem wtyczki Google Tag Assistant jest uśpienie, dlatego też w celu jej aktywacji należy kliknąć button „Enable”.

Google Tag Assistant, jako rozszerzenie, widoczne jest w postaci specjalnej ikonki. Może ona przyjmować różne kolory – zależnie od tego, jakie ewentualnie niedociągnięcia zostały znalezione na stronie.

  • Zielony – oznacza, że wszystko jest w porządku, tagi wdrożone są poprawnie.
  • Niebieski – to informacja o tym, że któryś z tagów Google został w sposób niestandardowy zainstalowany.
  • Żółty – niewielkie niedociągnięcia – co najmniej jeden tag ma jakiś defekt, natomiast nie jest to sprawa krytycznie pilna.
  • Czerwony – co najmniej jeden tag napotyka poważny problem w funkcjonowaniu, trzeba zająć się tą sprawą jak najszybciej, bo w przeciwnym wypadku dane mogą zbierać się w sposób błędny.

Klikając w ikonkę, zobaczymy szczegóły napotkanych problemów.

Warto dodać, że asystent tagów Google posiada też przydatną funkcję nagrywania sesji, co umożliwia sprawdzenie poprawności implementowania tagów i ogólnie funkcjonowania strony.

Google Tag Assistant można pobrać bezpłatnie dla przeglądarki Chrome w menedżerze rozszerzeń.