Wróć

Web usability

Web usability (użyteczność witryny) – to termin odnoszący się do łatwości użytkowania strony internetowej, podnoszenia poziomu zadowolenia użytkowników z korzystania z witryny. Polega on na zaprojektowaniu strony internetowej w sposób intuicyjny i łatwy w obsłudze. 

Najważniejszym elementem web usability jest responsywność, czyli dostosowanie witryny do różnych urządzeń i ekranów, ułatwiając użytkownikom korzystanie z wszystkich dostępnych urządzeń – desktopowych. Mobilnych (w tym tabletów). Obecnie większość ruchu generowana jest przez urządzenia przenośne, dlatego dostosowanie strony internetowej pod te urządzenia jest prawdziwym must be każdego biznesu. 

Cechy przyjaźnie zaprojektowanej strony internetowej

Strona internetowa to najważniejszy element komunikacji z odbiorcami. Przy jej projektowaniu warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów: 

  • intuicyjną nawigację,
  • dopasowaną strukturę tekstu,
  • przemyślany interfejs,
  • szybkość ładowania się elementów.

Celem web usability jest zaprojektowanie możliwie najlepszego doświadczenia dla użytkowników, zwiększenie ich satysfakcji oraz umożliwianie bezproblemowego dostępu do każdego elementu witryny.

Warto pamiętać o stworzeniu jej w przemyślany sposób, dostosowany do różnych odbiorców np. (ułatwienia dla niedowidzących, seniorów itp.). Nieustannym poddawaniu jej testom i wdrażaniu ulepszeń poprawiających jej działanie i ułatwiających poruszanie się po stronie. Poprawa web usability przyczyni się pozytywnie do całościowego user experience oraz realizacji celów biznesowych.

Sprawdz powiązane definicje

Przeczytaj powiązane artykuły