UX i UI – co to znaczy?

| Veneo Performance | SEO/SXO

W temacie tworzenia stron internetowych i aplikacji mobilnych, co rusz przewijają się dwa podobnie brzmiące skróty – UX i UI. Co to znaczy, jakie są podobieństwa i różnice oraz dlaczego UI oraz UX design jest ważny?

Co to jest UX – User Experience?

UX to skrót od angielskich słów User Experience, które oznaczają wszystkie doznania użytkownika, których doświadcza podczas korzystaniu ze strony internetowej, aplikacji czy innego produktu.
Wszystkie działania w ramach UX mają na celu usprawnić użyteczność produktu końcowego w taki sposób, by był on bardziej intuicyjny, przyjemny w odbiorze i ciekawy dla przeciętnego przedstawiciela grupy docelowej.

Co to znaczy UI – User Interface?

Gdy już wiesz, co to znaczy UX, pora przejść do tego, czym jest UI (ang. User Interface), czyli interfejs użytkownika. By to zrozumieć, należy najpierw wytłumaczyć, czym tak naprawdę jest sam interfejs.

Co to jest interfejs?

Samo słowo „interfejs” jest spolczszczeniem angielskiego słowa interface, oznaczającego sposób łączenia ze sobą różnych rzeczy, które umożliwiają interakcję użytkownika z oprogramowaniem.

Co to jest UI?

Czym w takim razie jest projektowanie UI? To przede wszystkim wygląd i rozmieszczenie wszystkich wizualnych elementów, które mają za zadanie ułatwić korzystanie ze strony lub aplikacji klienta. Projektowanie użyteczności ma za zadanie sprawić, że efekt końcowy będzie intuicyjny i przyjazny dla użytkownika.

Co łączy UX i UI?

UX i UI – obie te definicje wciąż brzmią bardzo podobnie. Te dziedziny są w dużej mierze od siebie zależne, a efekt końcowy zależy od współpracy specjalisty od UX z projektantem UI.
Specjalista od UI tworzy produkt, a następnie UX designer sprawdza reakcję użytkowników i konsultuje wyniki swoich obserwacji z projektantem UI. Wprowadzane są poprawki, a następnie na nowo sprawdzana jest reakcja użytkowników na produkt.
Dzięki ścisłej współpracy dwóch specjalistów strona lub aplikacja jest nie tylko przydatna i potrzebna użytkownikom, ale również prosta w obsłudze i intuicyjna.

Różnice między UX a UI

Ze względu na przenikające się kompetencje obydwóch specjalistów ciężko jest wskazać konkretne różnice. Są jednak pewne rozbieżności, które pozwalają na rozróżnienie jednego od drugiego.

Czym różni się UX od UI?

Przede wszystkim u UI designera znacznie ważniejsze są umiejętności kreatywne, poczucie estetyki, znajomość zasad designu oraz obsługi programów graficznych. Specjalista UX musi za to wykazać się znacznie lepszymi zdolnościami interpersonalnymi, a także posiadać umiejętności analityczne i wysoką empatię.
Podczas gdy UI zajmuje się głównie projektowaniem interfejsów i tworzeniem produktów, UX ma za zadanie przetestować już gotowe rozwiązania. Projektowanie UX polega na bliskiej współpracy z użytkownikiem, podczas gdy UI design pracuje głównie z programem, opierając się na stworzonych przez siebie makietach.
W większości przypadków nie ma żadnych przeciwwskazań, by specjalista UI pracował zdalnie, UX designer przeważnie musi wykonywać swoje obowiązku na miejscu, ze względu na konieczność współpracy z klientami i prowadzenia testów użytkowości.
Specjalista UI pracuje głównie na programach graficznych, jednak zdarza się również, że przydatna jest umiejętność pisania kodu oraz znajomość frameworków. UX design opiera się na programach do prototypowania aplikacji, rysowaniu diagramów, narzędziach analitycznych oraz aplikacjach do prowadzenia testów zdalnych.

Co robi UI designer?

Głównym zadaniem specjalisty UI jest projektowanie witryn, aplikacji i programów w taki sposób, by zbudować język komunikacji pomiędzy użytkownikiem a produktem. W jego kompetencjach leży miedzy innymi opracowanie elementów w taki sposób, by były zarówno estetyczne jak i intuicyjne.
Opierając się na wskazówkach od UX designera optymalizuje oraz tworzy nowe narzędzia, z których korzysta użytkownik poruszając się po stronie lub aplikacji. Zawód ten wiąże się z bardzo wysokim poczuciem estetyki oraz znajomością najnowszych trendów w designie.
Specjalista UI przede wszystkim tworzy makiety interfejsu oraz dopasowuje kolorystykę, typografię, a także grafiki, które mają być wykorzystane w produkcie końcowym. Ściśle współpracuje zarówno z UX designerem, jak i z programistami.

Co robi UX designer?

Gdy już wyjaśniliśmy co to jest UX design, pora poznać zakres obowiązków UX designera. Tu liczą się nie tylko elementy techniczne, ale również aspekt psychologiczny.
Zadaniem specjalisty UX jest przede wszystkim analiza użyteczności interfejsu na podstawie audytu UX strony, własnym researchu oraz emocjach użytkownika.
Korzysta z narzędzi analitycznych oraz przeprowadza testy z potencjalnymi zainteresowanymi, zbierając informacje na temat odczuć, obserwacji i emocji, które towarzyszą im podczas testowania produktu.
Oprócz umiejętności interpersonalnych, UX designer powinien umieć rysować proste makiety, by zmotywować klienta oraz testera do zaangażowania się w projekt, by móc dobrze zbadać potrzeby i oczekiwania użytkowników.
W pracy specjalisty UX bardzo ważny jest także aspekt stworzenia persony – statystycznego użytkownika z grupy docelowej i znalezienie testerów, którzy wpisują się w konkretne kryteria. Żeby praca nad produktem była owocna, musi ściśle współpracować z UI designerem.

Dlaczego UI UX design jest ważny?

Co sprawia, że zarówno doświadczenie jak i interfejs użytkownika są tak ważne podczas projektowania strony? Obecnie internauci niezwykle cenią sobie wygodę.
Korzystając z aplikacji lub przeklikując się przez stronę internetową mogą bardzo szybko zrazić się do produktu, jeśli będzie on mało intuicyjny. Czasem wystarczy kilka pierwszych sekund, by odczuć dyskomfort, porzucić konwersję i zwrócić się do konkurencji.
Nieintuicyjna nawigacja, źle dobrane kolory, nieczytelny tekst, rozsypane zdjęcia czy design rodem z wczesnych lat 90. – to wszystko sprawia, że twój produkt przestaje być przyjazny dla użytkownika. Może to mieć szczególny wpływ w popularnych teraz wersjach mobilnych strony, na które Google zwraca szczególną uwagę i wybiera strony przyjazne dla urządzeń mobilnych. Dlatego tworząc projekt strony lub aplikacji warto wziąć pod uwagę nie tylko aspekty SEO, ale również wygodę potencjalnych klientów.