Wróć

HTTPS

HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) to wersja protokołu zawierająca szyfrowanie. Różni się on od HTTP tym, że zawiera dodatkowo protokół SSL, który odpowiada za ukrywanie poufnych informacji. Stworzony został na potrzeby zabezpieczenia przed przechwyceniem danych.

Jak działa protokół HTTPS?

Protokół Hypertext Transfer Protocol Secure działa po wpisaniu adresu strony internetowej. Przeglądarka rozpoznając formę HTTPS wie, że strona będzie obsługiwana przez bezpieczne połączenie.

Gdzie stosowany jest Hypertext Transfer Protocol Secure?

Dzięki temu, że protokół HTTPS posiada zabezpieczenie znajduje on zastosowanie w stronach, gdzie mamy do czynienia z poufnymi danymi. Korzystają z niego między innymi: banki, kantory, sklepy internetowe, w których dostępna jest płatność online. Obecnie z HTTPS korzysta większość serwisów internetowych. Dzieje się tak dlatego, że dzięki protokołowi SSL mamy zapewnione szyfrowanie, strona wzbudza większe zaufanie oraz zyskuje w wynikach wyszukiwania. Stronę, która zawiera protokół HTTPS można łatwo rozpoznać dzięki symbolowi kłódki znajdującemu się koło adresu strony. Protokół ten jest także premiowany w wynikach wyszukiwania Google kosztem stron, które go nie posiadają. 

HTTPS to zaawansowany protokół zapewniający bezpieczeństwo połączenia i chroniącym dane przesyłane między klientem a serwerem. Korzystanie z protokołu HTTPS minimalizuje ryzyko przechwycenia poufnych danych. Zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom i wpływa na ich zaufanie do naszej witryny.