Wróć

Cache

Pamięć cache (ang. cache) to pamięć podręczna przeglądarki internetowej, która umożliwia gromadzenie z niej danych w pamięci urządzenia użytkownika (np. w komputerze PC, laptopie, telefonie) Działanie cache jest ukierunkowane na przyspieszenie wczytywania się witryn internetowych.

Jak działa pamięć podręczna?

Wchodząc na daną witrynę internetową po raz pierwszy, pliki znajdujące się na stronie i ładujące się z serwera – filmiki, czcionki, style css, obrazy, skrypty JavaScript, pamięć podręczna zapisuje je w specjalnym folderze na dysku twardym i tam gromadzi je na określony czas. Gdy następnym razem odwiedzi się tę samą stronę ponownie, przeglądarka nie będzie pobierała wszystkich danych z serwera. Nie jest to konieczne, ponieważ część plików wczyta ze źródła – czyli z folderu znajdującym się na dysku twardym. W ten sposób podręczna pamięć cache w znaczącym stopniu przyspiesza prędkość wczytywanych przez użytkownika witryn internetowych.

Pamięć podręczna przeglądarki jest szczególnie przydatna w przypadku elementów, które są wspólne dla wielu stron internetowych. To m.in. logo serwisu, skrypty czy arkusze stylów. Dzięki temu, że te elementy są już zapisane lokalnie na dysku urządzenia, przeglądarka może szybko je wczytać, zamiast każdorazowo ściągać te same dane z serwera. Jest to szczególnie ważne w kontekście optymalizacji wydajności, zwłaszcza na wolniejszych połączeniach internetowych.

Pamięć podręczna cache – jakie są jej ograniczenia?

Zawarte w pamięci podręcznej cache dane mogą stać się nieaktualne, co skutkuje wyświetlaniem starszych wersji stron. Jak temu zapobiec? Przeglądarki stosują różne metody zarządzania pamięcią podręczną cache – m.in. jak kontrola daty ważności zapisanych danych czy ich okresowe odświeżanie. Użytkownicy mają również możliwość ręcznego czyszczenia pamięci podręcznej, co pozwala na usunięcie starych lub niepotrzebnych danych i wymuszenie na przeglądarce ponownego pobrania aktualnych wersji stron.

Pamięć podręczna przeglądarki a bezpieczeństwo

Zawarte dane w pamięci podręcznej cache mogą być potencjalnie dostępne dla innych osób korzystających z tego samego komputera, co może prowadzić do nieautoryzowanego dostępu do prywatnych informacji.

Pamięć podręczna przeglądarki jest niezbędnym narzędziem, które umożliwia szybkie i sprawne ładowanie stron i lepszą wydajność. Jednak jak każdy mechanizm internetowy, wymaga odpowiedniego zarządzania i świadomego użycia, aby zapewnić optymalne korzyści przy jednoczesnym zachowaniu prywatności i bezpieczeństwa użytkownika.

Sprawdz powiązane definicje

Przeczytaj powiązane artykuły