Google Search Console – przewodnik po narzędziu

| Jakub Cichoń | Analityka

Google Search Console jest najważniejszym narzędziem w rękach specjalistów SEO, które jako jedyne na rynku jest w stanie pokazać tak szczegółowe dane na temat twojej witryny w wyszukiwarce Google. W tym artykule pokażemy Ci najważniejsze funkcje, jakie oferuje narzędzie GSC.

GSC

Dlaczego warto korzystać z Google Search Console?

Podstawowe pytanie, jakie trzeba sobie zadać, to „Czy jest mi to potrzebne?”. Odpowiedź na nie jest bardzo prosta – jeżeli chcesz, aby Twoja strona internetowa w szybki i łatwy sposób pojawiała się w wynikach wyszukiwania Google, to jest to dla ciebie niezbędne. Google Search Console to narzędzie, dzięki któremu możesz zgłosić stronę do indeksacji, a tylko zaindeksowane strony mają szanse pojawiać się w wynikach wyszukiwania. 

Google Search Console lub GSC, jak to częściej nazywają specjaliści SEO, pozwala również, analizować jak zaindeksowane podstrony sobie radzą w wyszukiwarce internetowej, jak często zostały wyświetlone użytkownikom, ile razy zdecydowali się oni na nią wejść, jaki jest współczynnik kliknięć do wyświetleń (CTR), oraz na jakiej średnio pozycji nasza podstrona się wyświetla. 

Za pomocą Serach Console również będziesz mógł: 

 • sprawdzić, z jakich powodów Twoja podstrona nie może zostać zaindeksowana, 
 • sprawdzić, z jakich witryn zewnętrznych kierowane są do Ciebie linki, 
 • jak dużo posiadasz linków wewnętrznych 
 • poznać problemy techniczne twojej witryny.

Jak widzisz, Google Search Console oferuje naprawdę wiele zalet i jest bardzo pomocne gdy chcemy, aby nasz biznes pozyskiwał ruch z wyszukiwarki internetowej.

Jak dodać Google Search Console do strony internetowej?

Narzędzie Google Search Console można dodać do strony internetowej na kilka sposobów. W pierwszej kolejności musimy określić czy dodajemy usługę całej domeny, czy tylko konkretnego prefiksu. Pierwszy wariant pozwala nam uzyskać wgląd na dane pochodzące ze wszystkich wersji naszego serwisu, w jednym miejscu. Natomiast jeżeli dodamy usługę tylko dla jednej konkretnej wersji nie zobaczymy w niej informacji o tym czy użytkownicy dostali się na naszą stronę, wchodząc na link w innej wersji.

typ usługi GSC

Czym dokładnie jest prefiks adresu URL? Jest to inaczej wersja, jaką przyjmuje adres URL, rozróżniamy takie prefiksy, które posiadają protokół bezpieczeństawa, http lub https, oraz posiadające subdomenę www lub te, które jej nie posiadają. Co daje nam łącznie 4 różne wersje adresów url:

 • http://domena.com
 • http://www.domena.com
 • https://domena.com
 • https://www.domena.com 

W momencie gdy wybieramy dodanie Google Search Console dla całej domeny, będziemy musieli zweryfikować własność poprzez umieszczenie na serwerze odpowiedniego rekordu TXT.

Weryfikacja własności domeny za pomocą rekordu DNS

Jeżeli natomiast dodajemy do Search Console tylko wybrany przez nas wariant adresu URL, pojawi się kilka opcji weryfikacji własności. Będą to: 

 • Plik HTML – jest to plik, który musimy umieścić na serwerze na naszej strony internetowej. Jest to sposób analogiczny do potwierdzenia całej domeny, o czym pisaliśmy wyżej
 • Tag HTML – czyli metatag, który należy dodać do sekcji <head> strony, powinien się znaleźć tuż nad rozpoczęciem sekcji <body>. Aby go dodać musimy mieć możliwość edycji kodu, takie wdrożenia można dodawać za pomocą CMS, lub przez serwer
 • Google Analytics – z racji, że firma Google jest dostawcą wielu usług służących specjalistom od marketingu internetowego, możemy zweryfikować własność dzięki posiadaniu dostępu do usługi Google Analytics. Warunkiem jest natomiast to, że GA musi być bezpośrednio dodany do kodu strony, a nasze konto Google powinno posiadać poziom dostępu na poziomie administratora
 • Menadżer tagów Google – sposób analogiczny do poprzedniego, z tym że tym razem mówimy o narzędzie GTM (Google Tag Manager). Wymagania, które musimy spełnić, aby zweryfikować własność GSC tym sposobem są identyczne jak w przypadku GA. Kod GTM powinien być dodany do kodu strony a nasze konto Google powinno mieć dostęp do kontenera na najwyższym poziomie
 • Dostawca nazwy domeny – w tym sposobie weryfikujemy własność usługi GSC poprzez dodanie pliku TXT w konfiguracji DNS domeny. 
Weryfikacja własności

Jak indeksować stronę dzięki Google Search Console 

Jak wspomnieliśmy wcześniej, opisując korzyści, jakie daje nam wdrożenie GSC, do strony, dzięki temu narzędziu możemy zgłosić nasze podstrony do zaindeksowania. Jest to proces, który można porównać do wysłania zaproszenia robotom Google, aby odwiedziły wskazany przez nas adres URL. Jest to niezwykle ważne, ponieważ indeksacja to pierwszy i najważniejszy krok do tego, aby mieć w ogóle możliwość pojawienia się w wyszukiwarce Google. Jak zatem wysłać zaproszenie dla robota? 

Po wejściu w Google Search Console możemy kliknąć w dwa miejsca, od razu w „wyszukiwarkę” na górze strony lub w zakładkę „sprawdzenie adresu URL”, która otworzy nam wspomnianą przed chwilą wyszukiwarkę. 

Panel GSC

Wklejamy adres URL, który chcielibyśmy zaindeksować i możemy zobaczyć dwa widoki w zależności od statusu adresu. 

 • Widok, który informuje nas o tym, że adres już teraz znajduje się w indeksie Google. 
Sprawdzanie adresu URL

 • Widok dla podstrony, która w indeksie jeszcze się nie znalazła
Adres URL nie znajduje się w Google

W obu tych przypadkach wystarczy kliknąć „poproś o zaindeksowanie” a nasze zaproszenie po chwili zostanie wysłane. Jeżeli w głowie pojawia się pytanie: po co mielibyśmy wysyłać zaproszenie do podstrony, która już w indeksie się znajduje? Odpowiedź jest dość oczywista, coś mogło się zmienić na stronie, treść znajdująca się na niej mogła zostać rozszerzona o nowe słowa kluczowe, a my chcielibyśmy, aby Google się o takiej zmianie dowiedział, zapisał to w swojej pamięci, ponownie poddał ocenie tę podstronę i wyświetlił na wyższych pozycjach w wynikach wyszukiwania.  

Skuteczność w wynikach wyszukiwania Google

Google Search Console to jedyne narzędzie dostępne na rynku, dzięki któremu możemy sprawdzać skuteczność pozyskiwania użytkowników z wyszukiwarki Google. Są to dane dostępne dla narzędzia Google, które pokazują nam, jak często i na jakie zapytania się wyświetlaliśmy, jak często użytkownicy klikają w nasz wynik w SERP’ach, czy na jakich średnio pozycjach się wyświetliliśmy. Takie dane możemy zobaczyć w raporcie „skuteczność”. 

W tym raporcie mieści się kilka funkcjonalności, które pomogą nam w analizie. Przede wszystkim możemy zmieniać zakresy dat, wyświetlanych nam danych, aż do 16 miesięcy wstecz, oraz porównywać je z innymi wybranymi przez nas zakresami dat. Dane w raporcie możemy również zawęzić dla konkretnych zapytań, podstron, krajów czy urządzeń. 

Ważna jest też funkcjonalność, która umożliwia zmianę typu wyszukiwania. Domyślnie jest to typ „sieć”, czyli każdemu dobrze znany tekstowy wynik wyszukiwania. Zmienić natomiast możemy na typ „Grafika”, „Wideo”, „Wiadomości”. Dzięki temu możesz spojrzeć na efektywność swoich działań pozycjonujących z szerszej perspektywy. 

Typ wyszukiwania

Raport o stanie zaindeksowania strony 

W sekcji raportów „Indeksowanie”, w narzędziu Google Search Console, również możemy uzyskać wiele wartościowych informacji dotyczących stanu naszej witryny w Google. Raport „strony” jest najważniejszy w tej sekcji, ponieważ możemy zobaczyć w nim ilość podstron, które znajdują się w indeksie, informacje na temat tego jak ilość tych podstron zmieniała się w czasie. Ważne jest też uzyskanie informacji na temat tego, z jakich powodów pewne podstrony nie znalazły się w indeksie. Google Search Console podaje przyczynę, przez którą po zeskanowaniu strony nie zdecydował się jej dodać do indeksu. 

Dlaczego strony nie są zaindeksowane

W omawianej aktualnie kolekcji raportów, możemy również znaleźć raport, który przedstawi nam stan zaindeksowania materiałów wideo, które znajdują się w naszej witrynie. 

Indeksowanie

Ważnym miejscem dla każdego, kto prowadzi swój biznes w internecie i chce pozyskiwać użytkowników z bezpłatnych wyników wyszukiwania, będzie zakładka „Mapy witryny”. Jest to miejsce, w którym możemy zgłaszać mapy witryny w formacie xml, aby poprawić indeksację serwisu. Gdy wcześniej już przesłaliśmy w tym miejscu mapę strony, będziemy mogli zobaczyć, jaki jest jej status i ile adresów URL zostało z niej odczytane. 

W tej sekcji znajduje się również miejsce, w którym możemy zgłaszać adresy URL, które chcielibyśmy usunąć z indeksu Google.

Monitoring linkowania w Google Search Console 

W GSC monitorować można ilość linków wewnętrznych, w tym dokładną ilość linków prowadzących do konkretnego adresu URL. Ważnymi informacjami, dostarczanymi przez Google Serach Console, są również te dotyczące linków pochodzących z zewnętrznych witryn internetowych. Tutaj również możemy zobaczyć ilość linków dla konkretnego adresu URL oraz informacje, z jakich domen pochodzą. 

Linki zewnętrzne i wewnętrzne

Bieżące monitorowanie danych o linkach dostarczanych poprzez Google Serach Console, pozwoli podejmować dobre decyzje związane z optymalizacją strony internetowej, i pozyskiwać więcej klientów z wyników wyszukiwania.

Google Serach Console w pigułce

Google Search Console to niewątpliwie nieocenione narzędzie dla każdego, kto dba o widoczność swojej strony w wyszukiwarce. Dzięki temu narzędziu możemy śledzić, analizować i optymalizować naszą obecność w wynikach wyszukiwania Google. Dostarcza nam ono cennych informacji na temat naszej strony, pomaga zidentyfikować problemy, a także ułatwia zrozumienie sposobu, w jaki użytkownicy wchodzą na stronę przez bezpłatne wyniki wyszukiwania. Warto również podkreślić, że Google Search Console to nie tylko narzędzie dla doświadczonych specjalistów SEO. Jego interfejs jest intuicyjny, co pozwala nawet początkującym użytkownikom łatwo zrozumieć podstawowe zasady funkcjonowania strony w wynikach wyszukiwania.
Podsumowując, Google Search Console to nieocenione narzędzie dla każdego, kto chce monitorować i doskonalić widoczność swojej strony w wyszukiwarce Google. Dzięki jego funkcjom możemy skutecznie optymalizować nasze treści, poprawiać doświadczenie użytkownika. Niezależnie od poziomu zaawansowania, warto wykorzystać jego potencjał