Analiza konkurencji w SEO – podstawa skutecznej strategii SEO

| Tomasz Sołtys | SEO/SXO

Założeniem każdej strategii SEO jest skuteczne pozycjonowanie, które ma się przyczynić do rozwoju firmy w internecie. Kluczowe jest tutaj stworzenie kompleksowego planu SEO, który uwzględnia różnorodne aspekty związane z pozycjonowaniem. Fundamentalnym krokiem w tym procesie jest przeprowadzenie analizy konkurencji w zakresie SEO, która ma istotny wpływ na podjętą później strategię pozycjonowania. Jak i po co przeprowadzać analizę konkurencji?

Po co przeprowadzać analizę konkurencji SEO?

Proces analizy konkurencji SEO obejmuje badanie i ocenę metod SEO stosowanych przez konkurentów w danej branży. Kluczowym celem jest identyfikacja głównych konkurentów w kontekście pozycjonowania w wyszukiwarkach – można jej dokonać na przykład korzystając z narzędzia Senuto. Posiadając te informacje możemy skoncentrować swoje działania na tych konkurentach, którzy najbardziej wpływają na naszą widoczność w wynikach wyszukiwania.

Analiza ta umożliwia również wyłonienie najważniejszych słów kluczowych stosowanych przez konkurencję, co jest istotne przy optymalizacji naszej strony internetowej. Ponadto, analizując treści konkurencji, można zauważyć braki w tematach, które warto włączyć do własnego content planu.

Badanie konkurencji w SEO umożliwia również zrozumienie strategii budowania linków przez konkurencję, co może się przełożyć na skuteczne pozyskiwanie linków. Co więcej, możemy również porównać strukturę witryn konkurencji z własną i takie porównanie także może dostarczyć wielu cennych wskazówek co jeszcze możemy usprawnić.

Analiza konkurencji daje możliwość nauczenia się z doświadczeń innych firm, identyfikując które z ich działań były efektywne, a które nie przyniosły żadnych czy spodziewanych wyników. Może to również dostarczyć pomysłów na unikalne rozwiązania dla własnej strategii SEO. Stosowanie analizy konkurencji SEO powinno z założenia przyczynić się do lepszej widoczności strony w wynikach wyszukiwania, zwiększenia ruchu organicznego i wzrostu liczby konwersji.

Jak określić kto jest twoim konkurentem?

Podczas tworzenia listy konkurentów należy precyzyjnie określić kto jest naszą konkurencją. Ważne jest, by lista obejmowała zarówno mniejsze, jak i większe firmy, nie ograniczając się wyłącznie do tych o ofercie podobnej do Twojej. Zwróć uwagę także na firmy specjalizujące się w określonych aspektach Twojej działalności. Na przykład, jeśli Twoja firma oferuje sprzedaż i montaż okien, drzwi, bram garażowych, rolet i parapetów w Krakowie, warto zauważyć konkurenta specjalizującego się tylko w sprzedaży i montażu bram garażowych w tym regionie.

Jeśli działasz lokalnie, na przykład świadcząc usługi serwisowe sprzętu AGD na terenie województwa podkarpackiego, pamiętaj o uwzględnieniu konkurentów działających na tym samym terenie. To pozwoli na lepsze rozpoznanie konkurencji w Twoim bezpośrednim otoczeniu.

Określając, kto jest Twoją bezpośrednią konkurencję w skupimy się na tych firmach, które wysoko pojawiają się w wyszukiwarce Google na zapytania (słowa kluczowe) związane z Twoją ofertą. By to osiągnąć można skorzystać w dwóch metod:

 1. Konkurencji z wyszukiwarki Google – najlepsza metoda dla firm, które dopiero zaczynają działania SEO.
 2. Konkurenci według narzędzi SEO (na przykładzie Senuto) – dla firm, które mają stronę od dłuższego czasu i aktywnie działają w Google.

Metoda 1: Konkurenci z wyszukiwarki Google

Musimy zacząć od stworzenia listy fraz kluczowych, które najlepiej oddają Twoją ofertę – usługi czy produkty. Załóżmy przykładowo, że Twoja działalność to firm hydrauliczna w Krakowie. Wówczas słowami kluczowymi będą:

 • hydraulik kraków
 • usługi hydrauliczne kraków
 • pogotowie hydrauliczne kraków
 • firma hydrauliczna kraków
 • hydraulik 24h kraków
Obraz zawierający zrzut ekranu, Czcionka, Grafika, logo

Opis wygenerowany automatycznie

Rysunek 1 Szukanie konkurencji w wyszukiwarce Google.

Dysponując listą należy po kolei wprowadzać słowa kluczowe w wyszukiwarkę Google. W ten sposób wyszukiwarka wyświetli nam wyniki najbardziej trafne do zapytać, czyli naszą bezpośrednią konkurencję. Na co zwrócić uwagę? W kolejności od góry na karcie wyników Google:

 • wyniki płatne – czyli te z etykietą „Sponsorowane”
 • mapy – wizytówki firm w mapach Google
 • wyniki organiczne – wyniki stron internetowych poniżej map

Następnie odwiedź każdy wynik i zapisz go na liście – o ile rzeczywiście stwierdzisz, że to Twój konkurent. W dalszej części artykułu określimy na jakie aspekty zwrócić uwagą analizując tak przygotowaną listę konkurentów.

Metoda 2: Konkurenci według narzędzi SEO (na przykładzie Senuto)

Metodą analizy konkurencji z wykorzystaniem narzędzia SEO oprzemy o narzędzie Senuto. Aby otrzymać tam raport o konkurencji musimy w zakładce „Analiza widoczności” wprowadzić naszą stronę internetową. A następnie zjechać na dół otrzymanego w ten sposób raportu do sekcji „Konkurencja”. 

Obraz zawierający tekst, zrzut ekranu, linia, Wykres

Opis wygenerowany automatycznie

Rysunek 2 Analiza konkurencji w narzędziu Senuto.

Zwróć uwagę, że narzędzie Senuto dobiera konkurentów na podstawie pokrywających się (wspólnych) słów kluczowych. Przeanalizuj otrzymaną listę i zanotuj faktycznych konkurentów. Możesz również przeanalizować konkurencyjne domeny i w ten sposób wytypować więcej konkurentów.

Co zbadać w analizie konkurencji SEO?

Przy analizie konkurencji SEO, warto badać jak najszerszy zakres elementów. Im więcej informacji uda się pozyskać, tym lepsze będą podstawy do opracowania efektywnej strategii SEO, która pozwoli Twojej firmie wyróżnić się na rynku. Warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

 • Słowa kluczowe – badaj używane przez konkurencję słowa kluczowe, identyfikując te, które są kluczowe dla Twojej branży. Zwróć uwagę na słowa o wysokim wolumenie wyszukiwań i niskiej konkurencji, a także na mniej popularne frazy oraz na frazy long tail.
 • Pozycje w wynikach wyszukiwania – sprawdź, gdzie konkurencja znajduje się w wynikach wyszukiwania, aby zidentyfikować skuteczne działania i obszary do poprawy.
 • Content – ocena jakości, formatu i struktury treści konkurentów pozwala na wykrycie braków oraz potencjalnych tematów do poruszania na własnej stronie.
 • Wewnętrzne linkowanie – badaj, jak konkurencja wykorzystuje linkowanie wewnętrzne, aby poprawić przepływ link juice na własnej stronie, a co za tym idzie wartość Twojej witryny.
 • Struktura witryny – analizuj, jak zbudowane i zorganizowana jest witryna konkurencji, co pomoże w optymalizacji Twojej strony.
 • Optymalizacja techniczna – zbadaj tempo ładowania stron konkurencji, dostosowanie ich do różnych urządzeń oraz stosowane techniki optymalizacji grafik.
 • Optymalizacja mobilna – sprawdź, jak konkurencja radzi sobie z wersjami mobilnymi swoich stron.
 • Linki zwrotne – liczba, jakość i źródła linków zwrotnych mogą pomóc w opracowaniu własnej strategii linkowania.
 • Reputacja i autorytet domeny – sprawdź takie miary jak Domain Authority (DA) i Page Authority (PA), czy Trust Flow (TF) – obserwując, jak konkurencja buduje renomę swojej domeny.
 • UX – analizuj jakość doświadczenia użytkownika na stronach konkurencji.
 • Aktywność w mediach społecznościowych – przeanalizuj jak konkurencja wykorzystuje media społecznościowe w swojej strategii SEO.
 • CTR – analizuj wyniki Google, sprawdzaj jak konkurencja przyciąga kliknięcia w wynikach wyszukiwania.
 • Lokalne SEO – jeśli działasz lokalnie, sprawdź, jak działania w tym zakresie podejmuje konkurencja.

Narzędzia do analizy konkurencji SEO

Istnieje szereg narzędzi, które mogą być wykorzystane do przeprowadzania analizy konkurencji w zakresie SEO. Wybór odpowiedniego narzędzia zależy od potrzeb, budżetu i rozmiaru projektu. Oto kilka propozycji narzędzi:

 • Ahrefs – to wszechstronne narzędzie, skupiające się na analizie linków zwrotnych. Ale nie tylko, umożliwia również kompleksową analizę zawartości stron konkurencji oraz ich pozycji w wynikach wyszukiwania.
 • Google Search Console – może wspomagać analizę wyników Twojej witryny w stosunku do konkurencji, szczególnie w kontekście pozycji słów kluczowych i klikalności (CTR).
 • Majestic SEO – narzędzie do analizy i monitorowania linków zwrotnych (backlinks), które jest szeroko stosowane w branży SEO. Umożliwia użytkownikom zbieranie szczegółowych informacji o profilu linkowym dowolnej strony internetowej, co jest kluczowe dla strategii budowania linków.
 • SEMrush – oferuje analizę słów kluczowych, ruchu na stronie, linków zwrotnych i porównanie Twojej witryny z konkurentami. Posiada również funkcje związane z płatnymi reklamami i audytem technicznym strony.
 • Senuto – zaawansowane narzędzie do analizy SEO, które koncentruje się na monitorowaniu i optymalizacji widoczności stron internetowych w wynikach wyszukiwania Google. Pozwala również w prosty sposób wytypować naszą konkurencję (na podstawie widoczności na wspólne słowa kluczowe).
 • Surfer SEO – narzędzie do analizy i optymalizacji SEO, które pomaga użytkownikom poprawić widoczność ich stron internetowych w wyszukiwarkach. Umożliwia między innymi porównanie treści z konkurencją oraz dostarcza wskazówek dotyczących optymalizacji treści pod kątem SEO.

Podsumowując, analiza konkurencji SEO powinna być niezbędnym elementem każdej strategii pozycjonowania. Pozwala ona zidentyfikować głównych konkurentów w kontekście pozycjonowania w wyszukiwarkach. Możemy ją przeprowadzić korzystając z wyszukiwarki Google lub narzędzi SEO (np. Senuto.) Kolejnym etapem, kiedy mamy już listę naszych konkurentów, powinna być szczegółowa analiza elementów ich stron mających znaczenie dla pozycjonowania. Tak by wyciągnąć wnioski jak naszym konkurentom udało się zając wyniki w TOP10 wyszukiwarki Google i opracować własną strategię SEO.