Jak wykorzystać pozycjonowanie lokalne dla swojego biznesu

| Veneo Performance | SEO/SXO

Pozycjonowanie lokalnego to działanie, które ma na celu zwiększenie widoczności obiektu w danym regionie lub mieście. Przeprowadzana w tym zakresie optymalizacja strony powinna być wykorzystywana przede wszystkim przez firmy świadczące usługi, ponieważ to właśnie frazy o określonej lokalizacji są jednymi z najpopularniejszych w wyszukiwarce.

pozycjonowanie lokalne

Restauracje, fryzjerzy, mechanicy samochodowi, hydraulicy, czy lekarze – potencjalny klient chce, aby interesująca go usługa znajdowała się blisko, była tania, i najkorzystniejsza, czyli poparta pozytywnymi opiniami.

Wyszukiwanie lokalne – jak to działa?

W dzisiejszych czasach smartfon z dostępem do Internetu jest podstawowym narzędziem przeszukiwania sieci. Korzystamy z niego, gdy chcemy znaleźć dobrą restaurację w swojej okolicy lub zmienić w najbliższym czasie opony. W przypadku gdy szukamy danej usługi lokalnie najczęściej do zapytania dodajemy nazwę miasta które nas interesuje, nawet jeżeli obecnie w nim się nie znajdujemy.

Geolokalizacja wyników wyszukiwania powoduje ze nie musimy w każdej sytuacji dopisywać nazwy miasta do zapytania. Zostanie ono dopasowane na podstawie historii wyszukiwani i lokalizacji określonej przez przeglądarkę. jest za to odpowiedzialna, co pozwala na określenie Twojej lokalizacji geograficznej za pomocą GPS lub adresu IP urządzenia.

Geolokalizacja wpływa na wyniki wyszukiwania, ale nie jest to jedyny czynnik, który powinien być brany pod uwagę przez firmy lub serwisy przy ogólnym pozycjonowaniu stron. Nadal ważne zoptymalizowanie stron pod kątem lokalnych fraz.

Od czego zacząć pozycjonowanie lokalne?

Działania mające na celu skuteczne pozycjonowanie lokalne powinny być priorytetem szczególnie dla małych firm, które działają na konkretnym obszarze. Ich grupa docelowa to użytkownicy wyszukujący w danym regionie gastronomii, usług budowlanych i remontowych, firm fryzjerskich i kosmetycznych, kwiaciarni, warsztatów samochodowych i wielu innych. Pojawienie się danego zapytania regionalnego wysoko w wynikach wyszukiwania znacząco zwiększa prawdopodobieństwo skorzystania przez klienta z danej usługi.

Pozycjonowanie lokalne on-site

Jeśli posiadasz domenę korporacyjną, która swoją działalność prowadzi w miejscu, którą mogą odwiedzić klienci, niezbędne jest zadbanie o SEO lokalne. Szczególnie firmy zorientowane na klienta lokalnego muszą pamiętać o kilku czynnikach, które powinny znajdować się na ich własnej stronie:

  • Użycie na podstronach fraz, które będą odnosiły się do działalności i lokalizacji w naturalny sposób
  • Podaj dokładny adres firmy wraz z danymi kontaktowymi, z użyciem danych strukturalnych
  • Odpowiednie nasycenie frazami kluczowymi tekstów, znajdujących się na stronie. Nie powinno zabraknąć zwrotów odnoszących się do miasta, jednak należy zwrócić uwagę na to, aby frazy rozmieszczone były w naturalny sposób
  • Optymalizacja nagłówków i meta-tagów
  • Znacznik na mapach Google

Lokalne SEO przyczyni sie do poprawy wyników wyszukiwania naszej strony w mapach Google.

Lokalne pozycjonowanie off-site

Działania off-site, czyli takie, które wykraczają poza optymalizację strony internetowej, również powinny być prowadzone lokalnie. Ważne jest tu pozyskiwanie linków, które będą prowadziły lub odnosiły się do działalności firmy. W tym przypadku należy również zadbać o:

  • Pozyskanie linków prowadzących do stron, najlepiej tych o charakterze lokalnym, np. serwisów informacyjnych, władz miasta lub gminy, lub stron tematycznych związanych z regionem,
  • Dodanie profilu działalności do katalogu firmowego, który powinien zawierać również dokładny adres i dane kontaktowe firmy,
  • Zaangażowanie się w lokalne i branżowe fora internetowe. Treści powinny zawierać istotne wartości, wtedy nie będą traktowane jako spam.

Działania te pozwolą na podniesienie pozycji naszej strony w wynikach wyszukiwania.

Google My Business (Google Moja Firma) jest internetową wizytówką, która pozwoli pokazać się zarówno w Mapach Google jak i wyników wyszukiwania. Jest to kolejne, działanie, na którym powinien skupić się właściciel firmy, który chce dotrzeć do potencjalnych klientów z danego regionu. Link połączony z Google Maps, odsyła do strony głównej firmy, podnosi wiarygodność i zwiększa jej widoczność. Wszystko co musisz zrobić, to stworzyć profil zgodnie z podanymi instrukcjami. Musi się tam pojawić nazwa firmy, profil biznesowy, adres fizyczny, dane kontaktowe, godziny otwarcia i opcjonalny adres.