Twój idealny opis produktu – jak powinien wyglądać?

| Patryk Kipiela | E-commerce SEO/SXO

Przypomnij sobie, jak zazwyczaj kupujesz w Internecie. Zapewne nie są to błyskawiczne wybory, a wręcz przeciwnie – jest to kilkugodzinne, czasem nawet kilkudniowe przeglądanie dziesiątek różnych opcji, czy to wśród różnego rodzaju produktów, czy sklepów, które je oferują. W tym momencie pojawia się pytanie, w jaki sposób wyróżnić się wśród konkurencji? Jak sprzedać ten sam produkt, oferowany przez dziesiątki innych sklepów? 

opis produktu

Co wydaję się być rozwiązaniem najprostszym, czyli zachęcanie potencjalnego klienta niską ceną produktów czy promocjami, nie zawsze jest jednak możliwe, czy opłacalne. Istnieje, jednak inny sposób, który często niesłusznie sprowadzany jest na drugi plan. Klienta do zakupu przekonać możemy poprzez rozbudowany opis przedstawiający szereg korzyści i zalet danego produktu. Jak tego dokonać? Jak zachęcić klienta do zakupu za pomocą opisu produktu? Odpowiadamy w artykule.

Dlaczego Twój sklep potrzebuje (dobrych) opisów produktów?

Wiele sprzedawców w Internecie, nadal wychodzi z założenia, że wystarczające będzie przeklejenie opisu produktu od producenta. Mimo że baza, jaką oferują producenci jest niezwykle ważna dla naszych opisów (zawiera specyfikacje produktu), to trzeba pamiętać, że dokładnie ten sam opis dla jednego produktu może się pojawić na kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu sklepach konkurencyjnych. Prawidłowo skonstruowany opis produktu powinien realizować dwa podstawowe cele: 

Odpowiednio skonstruowany opis jest dla większości użytkowników, zaraz po cenie produktu, jednym z najważniejszych kryteriów wyboru, a wysoka pozycja w wynikach wyszukiwania nie tylko zwiększa ruch na stronie podnosząc szansę na konwersję, ale także pomaga budować zaufanie do twojego sklepu. Dlatego więc zarówno komfort potencjalnego klienta, jak i optymalizacja serwisu pod kątem Google powinny przyświecać ci przy tworzeniu opisów produktów. Jak połączyć ze sobą te dwa światy?

Jak pisać opisy produktów w sklepie internetowym?

W dzisiejszych czasach, gdzie sklepy internetowe zyskują coraz większą popularność, kluczem do sukcesu jest skuteczne przekazywanie wartości produktów poprzez ich opisy. Jednakże, tworzenie przyciągających uwagę i przekonujących opisów produktów to nie lada wyzwanie. Poniżej omówimy strategie i techniki, które pomogą Ci pisać efektywne opisy produktów, dzięki którym nie tylko wyróżnisz się na tle konkurencji, ale także zwiększysz zainteresowanie i zaangażowanie potencjalnych klientów.

Przeanalizuj profil klienta

Analiza profilu klienta jest kluczowa w tworzeniu efektywnych opisów produktów. Pozwala zrozumieć, kto jest odbiorcą, jakie ma potrzeby, preferencje, i problemy, które Twój produkt może rozwiązać. Poznanie swojego klienta umożliwia stworzenie spersonalizowanego i przekonującego komunikatu.

Jak przeprowadzić taką analizę? Na początek, wykorzystując dostępne dane rynkowe, ankiety, opinie oraz własną intuicję, określ, kim są potencjalni klienci w Twojej branży. Następnie zestaw swoje przypuszczenia z realnymi danymi, do jakich powinieneś mieć dostęp, dzięki narzędziom analitycznym takimi jak Google Analytics 4. Regularnie zbieraj opinie od klientów, aby dowiedzieć się, co im się podoba w Twoich produktach, a co można jeszcze poprawić.

Wiedząc kim jest nasz potencjalny klient, jesteśmy w stanie określić czego oczekuje oraz jakie korzyści i zalety produktu mogą go zachęcić do kupna. 

Używaj języka korzyści

Tworząc opis produktu, kluczowe jest skupienie się na korzyściach, jakie produkt przyniesie klientowi, a nie tylko na jego technicznych aspektach czy funkcjonalnościach. Ludzie są bardziej skłonni do zakupu, gdy rozumieją, jak produkt poprawi ich życie lub rozwiąże konkretny problem.

Jeśli sprzedajesz klimatyzatory, zamiast skupiać się tylko na mocy urządzenia czy jego efektywności energetycznej, podkreśl, jak zapewni komfort w upalne dni, poprawi jakość snu czy stworzy idealne warunki do pracy w domu. Może potencjalny klient zastanawia się, czy nie wystarczy, że zakupi znacznie tańszą alternatywą, jaką jest zwykły wiatrak stojący. Warto w opisie, wyjść naprzeciw rozterkom potencjalnego klienta i wymienić korzyści, jakie niesie zakup klimatyzatora w porównaniu do zwykłego wiatraka.

Klient nie zawsze wie, co oznaczają poszczególne dane w specyfikacji, dlatego postaraj się opisać korzyści, jakie wynikają z poszczególnych funkcjonalności. To pobudzi wyobraźnię konsumenta i wzbudzi w nim potrzebę zakupową.

Sprawdź: Język korzyści – czym jest i jak wykorzystać go w sprzedaży?

Wykorzystaj emocje i storytelling

Emocje odgrywają kluczową rolę w decyzjach zakupowych. Opowiadając historię, która rezonuje z emocjami i doświadczeniami klientów, możesz głębiej zaangażować ich w proces zakupu. Storytelling pozwala przedstawić produkt nie jako zwykły przedmiot, ale jako część większej opowieści, która ma znaczenie dla odbiorcy.

Jak wprowadzić storytelling do opisu produktu?

  • Pomyśl o sytuacjach, w których Twój produkt odgrywa główną rolę. Mogą to być czynności z życia codziennego, wyjątkowe wydarzenie lub problem, który Twój produkt może rozwiązać.
  • Skup się na emocjach, które Twoja historia wywołuje – radość, spokój, ekscytacja. To sprawi, że opis będzie bardziej pamiętny i przyciągnie uwagę.
  • Opowiadaj historie przez pryzmat ludzkich doświadczeń. Umożliwi to klientom utożsamienie się z opowieścią i zobaczenie, jak produkt wpasowuje się w ich życie.
  • Twórz obrazy słowne, które pomogą klientom wyobrazić sobie scenariusz użycia produktu. To zwiększa szansę na emocjonalne zaangażowanie.
  • Upewnij się, że opowieść pasuje do ogólnego wizerunku i tonu Twojej marki, aby była wiarygodna i spójna.

Wykorzystanie emocji i storytellingu w opisach produktów to potężne narzędzie, które pomaga stworzyć głębszy związek między klientem a produktem. To nie tylko sprzedaż produktu, ale sprzedaż doświadczenia i wartości, które są z nim związane.

Optymalizuj opisy produktów pod SEO

Opisy, mimo że przede wszystkim powinny służyć użytkownikowi, zachęcały go do zakupu, przekazywały najważniejsze informacje o specyfikacji i zaletach produktu, muszą być widoczne dla użytkownika. Oprócz kwestii oczywistych jak odpowiednia struktura, nawigacja i architektura informacji, za pomocą których użytkownik będzie w stanie odnaleźć pożądany produkt, równie ważna jest widoczność w wyszukiwarce. 

Podczas optymalizacji opisów produktów pod kątem SEO, powinniśmy się skupić na frazach z długiego ogona, dokładnie przedstawiających markę, model i unikalną specyfikację danego produktu. Używając tak specyficznych słów kluczowych pomożemy wyszukiwarce Google odpowiednio dopasować wyniki wyszukiwania do zapytania użytkownika. Optymalizacja opisu pod wspomniane frazy produktowe pomoże w zdobyciu wysokich pozycji na słowa kluczowe, w większości przypadków o niskim volumenie wyszukiwania, jednak mocno sprzedażowych i konwertujących. Użytkownik, wpisując tak specyficzne frazy, często jest już o krok od zakupu produktu, pozostaje jedynie wybór miejsca, w którym sfinalizuje zakup. 

Wymieniaj konkrety

Po wymienionych wyżej wskazówkach dotyczących storytellingu można wyrobić sobie złudne wyobrażenie o długiej, nasiąkniętej epitetami opowieści o naszym produkcie, niżeli krótkim i zwięzłym opisie, który czasem ma tylko kilka sekund na przekonanie odbiorcy do zakupu. Jak więc powinien wyglądać idealny opis produktu? Skupiaj się na konkretach. Oprócz kwestii podstawowych takich jak specyfikacja produktu, zastosowanie produktu, zalety itp., wprowadzając storytelling do naszego opisu, róbmy to w sposób przemyślany, zwięźle, odnosząc się do sytuacji, które rzeczywiście mogą mieć miejsce. Unikaj wyolbrzymień czy zbytniego zachwalania produktu, a także zdań wielokrotnie złożonych i nadużywania epitetów. Pamiętaj także, by nie kłamać na temat cech produktu, ponieważ przyniesie to efekt odwrotny do zamierzonego.

Zadbaj o czytelność opisu produktu

Czytelność naszego opisu mocno powiązana jest z tym, o czym wspominaliśmy już wyżej. Wiele osób przeglądając strony internetowe jedynie skanuje treści, które na nich znajdzie. Nie inaczej jest w przypadku opisów produktów. Potencjalny klient, mając do wyboru dziesiątki różnych sklepów nie ma chęci i czasu, aby dokładnie przeczytać każdy opis. Pierwszą reakcją użytkownika przy kontakcie z naszą podstroną jest przeskanowanie contentu, jaki się na niej znajduje. Jeśli nasz opis jest zwięzły, przejrzysty i czytelny znacząco zwiększymy szansę, że użytkownik zatrzyma się na naszej stronie i zacznie zagłębiać się w jego treść. Jak tego dokonać? 

  • Używaj prostych i krótkich zdań. 
  • Pisz jedno- lub dwuzdanowie akapity. 
  • Najważniejsze informacje umieszczaj w listach.
  • Używaj zrozumiałych i prostych słów.
  • Jeśli słowa nie wystarczą – dodaj zdjęcia i infografiki do swojego opisu produktu.

Jak długi powinien być opis produktu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od konkretnego produktu i branży. Przy tworzeniu opisu powinniśmy się skupić przede wszystkim na przekazaniu najważniejszych informacji o opisywanym asortymencie. Jeśli nie jesteśmy pewni czy udało nam się tego dokonać, warto jest porównać nasz opis, z opisami produktów konkurencji.

Dobry opis produktu – kilka przykładów

Teorię mamy za sobą. Jak, jednak przełożyć ją na praktykę? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów, z zagadnień, które mogą wydawać się najtrudniejsze w praktyce, czyli jak wykorzystać naszą wiedzy o potencjalnym kliencie w opisie produktu oraz jak stosować storytelling i emocje, jednocześnie pozostawić opis czytelnym i konkretnym.

Przykład nr. 1 – Fotel gamingowy

Mimo że opis jest znacznie bardziej rozbudowany niż to, co widzimy na zrzucie ekranu, jest to świetny przykład, gdzie marka wie kim jest jego odbiorca, czego oczekuje, jakie są jego problemy i adresuje to już na samym początku opisu produktu. Spójrz na ostatnie zdania pierwszej sekcji tekstu: „Jesteś gamerem, szukasz fotela gamingowego i masz konkretne oczekiwania wobec nowego towarzysza wielogodzinnych batalii online. I wiesz co? Bardzo dobrze trafiłeś!”. Dalej płynnie w podobnej narracji opisywany jest szereg zalet produktu i problemy, jakie może rozwiązywać, a wszystko to okraszone zdjęciami, infografikami i materiałami wideo.

Zobacz także: Gaming i marketing, czyli reklama marki w branży e-sportowej

Przykład nr. 2 – Opony zimowe

Kolejny opis produktu i kolejny raz skupiamy się na problemie, który może dotykać potencjalnego klienta. W tym przypadku jest to zwrócenie uwagi na zmiany klimatyczne w Polsce oraz Europie i to jak przystosowany został do nich opisywany produkt. W opisie wielokrotnie podkreślana jest jakość, nowoczesne rozwiązania oraz elastyczność produktu, których w dzisiejszych czasach może potrzebować potencjalny klient.

Przykład nr. 3 – Peeling do ciała

W tym przykładzie bardzo dobrze użyty został język korzyści, storytelling, gra na emocjach. Spójrz np. na zdanie: „Nasz peeling zadba nie tylko o odżywienie i pielęgnację ciała, ale także umożliwi Ci beztroską chwilę błogiego relaksu po ciężkim i dłuuugim dniu. Albo tygodniu”. Co zapewnia opisywany produkt? Odżywienie oraz pielęgnację ciała, ale i chwilę relaksu tak potrzebnego dla pracujących kobiet i mam.

Jak tworzyć opisy produktów – podsumowanie

Idealny opis produktu w sklepie internetowym to coś więcej niż tylko zbiór technicznych specyfikacji. Kluczowe jest zrozumienie potrzeb i preferencji klientów, co pozwala na stworzenie przekonującego i spersonalizowanego komunikatu. Opis powinien skupiać się na korzyściach płynących z produktu, wykorzystując emocje i storytelling, aby zaangażować klientów i uczynić ofertę bardziej spersonalizowaną. Optymalizacja SEO jest niezbędna, aby opis był widoczny i łatwo dostępny w wyszukiwarkach internetowych. Wszystko to powinno być zaprezentowane w zwięzłej, przystępnej formie, aby przyciągnąć uwagę i zainteresowanie potencjalnego klienta. Pamiętaj o unikaniu przesadnie długich opisów, a o skupieniu na realnych zaletach produktu. Zastosowanie tych zasad pomoże wyróżnić Twoje produkty na tle konkurencji, przyciągnąć więcej klientów i przekonać ich do sfinalizowania zakupu właśnie na Twoim sklepie.