Przekierowanie 301 – co to jest i kiedy warto je stosować?

| Veneo Performance | SEO/SXO

Częste modyfikacje to jedna z charakterystycznych cech XXI wieku. Co chwilę coś wokół nas się zmienia, a w świecie wirtualnym rzadko coś pozostaje dokładnie takie, jakim było kilka lat temu. Aby wszystkie zmiany zostały zauważone, a wyszukiwarka nie zwracała nam nieaktualnych wyników, potrzebne są przekierowania. Czym jest, do czego służy i jak ustawić przekierowanie 301?

Co to jest przekierowanie?

Zacznijmy od tego, czym tak właściwie jest przekierowanie strony. W skrócie jest to informacja dla przeglądarki internetowej, robotów wyszukiwarki oraz użytkowników, że strona internetowa pod danym adresem URL została przeniesiona na nowy adres.
Dzięki takiemu działaniu zarówno Googleboty, jak i internauci nie tylko wiedzą, gdzie znajdują się poszukiwane treści, ale również są automatycznie przenoszeni do miejsca, w którym się znajdują, bez konieczności wpisywania nowego adresu czy klikania w hiperłącza.

Co to jest 301?

301 to kod oznaczający przekierowanie permanentne, określany jako „przekierowany na stałe” czyli „moved permanently”. To rodzaj przekierowań najczęściej wykorzystywany przez specjalistów SEO, które pozwala przenieść stronę na zawsze pod inny adres.
Są to jasne wytyczne dla robotów, że nie warto odwiedzać dawnego adresu URL, a należy analizować witrynę zgodnie z komunikatem przekierowania 301.

Różnica między przekierowaniem 301 a 302

Kod 301 nie jest jedynym kodem przekierowania. Oprócz niego istnieje jeszcze kilka innych, które przyjmują różne znaczenia. Jednym z najczęściej porównywanych z przekierowaniem 301 jest przekierowanie 302, zwane również tymczasowym (ang. moved temporarily).
W przeciwieństwie do kodu 301, które jest przekierowaniem permanentnym, kod 302 przekazuje robotom znacznie mniej konkretną informację o tym, że przekierowanie jest chwilowe.
Sam mechanizm funkcjonowania jest bardzo podobny – zarówno 301, jak i 302 przenoszą odwiedzającego pod inny adres, jednak drugą opcję ustawia się jedynie czasowo, np. gdy trwają prace modernizacyjne na stronie, podstrona znajduje się w przebudowie, lub produkt w sklepie jest chwilowo niedostępny.
W przeciwieństwie do 301, przekierowanie 302 jest stosowane bardzo rzadko. Tego typu rozwiązanie może mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie witryny, dlatego administratorzy strony starają się go unikać.
Prawdą jest jednak, że obydwa te przekierowania pomagają uniknąć błędów na stronie i przyczyniają się do poprawienia reputacji witryny.

Przekierowanie 301 a tag canonical

W porządkowaniu serwisu bardzo pomocny jest tag kanoniczny (ang. canonical). Ma on za zadanie poinformować roboty wyszukiwarki, która strona jest uważana za oryginalną, a którą należy potraktować jako kopię.
Dzięki temu możemy uniknąć duplikacji treści wewnątrz jednej domeny. To istotne działanie zwłaszcza w przypadku sklepów internetowych czy witryn umożliwiających wyszukiwanie i filtrowanie treści, przez co następuje multiplikacja wewnętrznych adresów URL.
Tag canonical należy używać również wówczas, gdy zastosowanie przekierowania 301 nie jest możliwe. Czasem zdarza się, że CMS lub serwer nie pozwalają na utworzenie przekierowania.
Zanim podejmiemy decyzję, które z tych rozwiązań wybrać, powinniśmy dokładnie przeanalizować, co będzie bardziej korzystne.

Kiedy stosować przekierowanie 301?

Skoro już wiemy, czym jest kod 301, warto zastanowić się, w jakich sytuacjach należy ustawić przekierowanie. Jest kilka sytuacji, w których takie działanie jest nie tylko zalecane, ale wręcz konieczne.
Jedną z nich jest sytuacja, gdy posiadamy kilka wersji strony głównej serwisu. Wówczas ruch powinno się przekierować na jeden, konkretny adres.
To szczególnie ważne w przypadku przekierowania adresu strony z WWW na taki bez WWW. Dla wyszukiwarki oba te adresy są zupełnie odmiennymi domenami i mogą posiadać inną zawartość. Z tego powodu dobrze wybrać jedną wersję, na którą przekierujemy cały ruch.
W jakich innych sytuacjach warto zastosować przekierowanie domeny w sposób permanentny?

Przekierowanie 301 http na https

Jednym z momentów, w których permanentne przekierowanie domeny będzie konieczne, jest decyzja o wdrożeniu protokołu SSL, czyli innymi słowy przejście z protokołu http na https.
Zmiana ta wiąże się nie tylko ze zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa oraz poprawą zaufania witryny w oczach przeglądarek. Przechodząc na protokół SSL musisz liczyć się z tym, że twoja domena będzie narażona na duplikację treści.
Aby tego uniknąć, jedynym skutecznym rozwiązaniem jest ustawienie globalnego przekierowania domeny z adresu http na adres https z wykorzystaniem htaccess 301.

Przekierowanie strony na inny adres

Przekierowanie 301 warto ustawić również w sytuacji, gdy planujemy przeniesienie witryny na nowy adres. W takim wypadku należy skopiować wszystkie treści i przenieść je ze starej na nową domenę, uwzględniając w tym wszystkie podstrony. Dzięki temu unikniemy problemów związanych z indeksowaniem nowego serwisu oraz duplikacją treści.
Nie stracimy również na ruchu użytkowników, którzy znaleźli interesujące ich treści pod starym adresem URL. Zostawiając stronę bez przekierowania 301, a tworząc jedynie link do nowej domeny, internauta mógłby uznać, że strona została usunięta.
O przekierowaniu należy pamiętać również w sytuacji, gdy zmieniamy CMS obsługujący naszą witrynę lub chcemy wprowadzić pewne modernizacje pod kątem pozycjonowania, zmieniając strukturę adresów URL na bardziej przyjazne.

Błędy 404

Przekierowanie 301 doskonale sprawdzi się również przy usuwaniu błędów 404. Dzięki temu użytkownik zamiast całkowicie opuścić stronę zostanie przekierowany z niedziałającej podstrony do innej części witryny, jak np. strony głównej czy podstrony kategorii.
Ta praktyka jest rekomendowana przez Google, co sprawia, że część mocy starego linku przenosi się na nowy.
Musimy jednak pamiętać o tym, by stale monitorować błędy 404 i szybko usuwać zaistniałe problemy, by nie wpłynęło to negatywnie na wizerunek strony w wynikach wyszukiwania.
Jeśli przyczyną błędu są chwilowe prace modernizacyjne, zamiast przekierowania 301 możemy zastosować tymczasowe przekierowanie 302. To rozwiązanie nie sprawdzi się jednak na dłuższą metę i nie jest zalecane, gdy okres prac nad witryną trwa dłużej.
Gdy chcemy usunąć błąd 404 ustawiając przekierowanie 301 w WordPress, nie musimy korzystać z pliku htaccess. Możemy to zrobić z pomocą wtyczki, która automatycznie przekieruje wszystkie błędy na wybrany przez nas adres URL.

Wpływ przekierowań 301 na pozycjonowanie

Jak już wspomnieliśmy, przekierowania 301 są bardzo ważnym elementem z punktu widzenia komfortu użytkownika przeglądającego treści na naszej stronie. To jednak nie wszystko. Dobrze skonfigurowane przekierowania mogą pomóc nam wspinać się do góry w wynikach wyszukiwania.
Google bardzo ceni sobie witryny, które dają robotom jasne i proste informacje dotyczące tego, jak poruszać się po serwisie. Stosując przekierowania dajemy botom wyszukiwarki swego rodzaju instrukcje postępowania z naszą stroną. Jest to jeden z elementów branych pod uwagę i sprawdzany podczas wykonywania audytu SEO, na który zwraca się uwagę.
Ustawienie stałych przekierowań 301 pozwoli przenieść sporą część mocy linku na nowy adres URL. Nie należy jednak nadużywać tego rozwiązania, jeśli nie ma takiej konieczności, ponieważ moc linka nigdy nie zostanie przeniesiona w całości.

Jak zrobić przekierowanie 301?

Najpopularniejszym rozwiązaniem do hostowania stron jest obecnie serwer Apache. Jeśli nasza witryna również jest utrzymywana w ten sposób, możemy wykonać przekierowanie 301 w htaccess.
Zanim jednak wprowadzimy jakiekolwiek zmiany w tym pliku, należy pamiętać o włączeniu modułu rewrite, odpowiadającego za przepisywanie adresów w konfiguracji serwera. Bez tego żadne przekierowanie nie zadziała poprawnie.
Za pomocą odpowiednich komend możemy przenieść zarówno wszystkie podstrony wewnątrz domeny, elementy konkretnej podstrony, jak i pojedynczy adres URL.
Należy jednak pamiętać, że nieprawidłowa konfiguracja pliku .htaccess może skutkować błędnym działaniem strony, dlatego przed wdrożeniem zmian należy dokładnie wszystko sprawdzić.
Chcąc przenieść domenę na nowy adres również powinniśmy pamiętać o ustawieniu przekierowania jeszcze przed rozpoczęciem przeprowadzki.
Jeśli najpierw przerzucimy zawartość strony, a dopiero potem ustawimy przekierowanie 301, nasze wyniki mogą spaść tak drastycznie, że odzyskanie dawnej pozycji będzie możliwe dopiero po upływie kilku miesięcy.

Dlaczego warto ustawić przekierowanie 301?

Podsumowując, nie mamy wątpliwości, że permanentne przekierowanie może być przydatne. Dzięki temu nie tylko uda nam się utrzymać starych użytkowników, ale również pozwoli zwiększyć autorytet domeny.
Nie będziemy musieli martwić się budowaniem zaufania do strony od zera po zmianie domeny czy przejściu na protokół SSL. Będziemy mogli w prosty sposób powiązać ze sobą wszystkie wersje strony, z korzyścią oraz bez szkód w działaniach SEO.