

Pillar page – jak skutecznie organizować treści i budować strategię SEO?
| Kacper Śmiłek | SEO/SXOCzasy, w których wystarczy pisać „o wszystkim i niczym” mijają, a stwierdzenie „content is king” nabiera coraz bardziej na znaczeniu. Obecnie kluczem do sukcesu w SEO staje się nie tylko jakość treści, ale także jej organizacja i sposób prezentacji. Jak właściciele stron powinni podejść do tematu tworzenia treści na stronie, aby nie tylko przyciągnąć użytkowników, ale także zbudować silny autorytet? O tym w artykule!

Spis treści:
Czym jest pillar page?
Pillar page to rozbudowana strona internetowa, która stanowi centralny punkt dla danego klastra tematycznego. Jest to strona, która szeroko omawia dany temat oraz linkuje wewnętrznie do bardziej szczegółowych artykułów lub podstron powiązanych tematycznie.
W kontekście artykułów blogowych ważne jest, aby temat pillar page’a nie wyczerpywał omawianego tematu. Ma on jedynie wprowadzać użytkownika w temat i zachęcać do zgłębienia wiedzy w osobnych artykułach, które szerzej omawiają dane zagadnienie.
Pillar page’ami możemy nazwać także główne kategorie w sklepie internetowym, które linkują do podkategorii, a te z kolei do produktów. Dzięki takiej strukturze użytkownicy mogą łatwo odnaleźć interesujące ich produkty, a sama nawigacja jest przejrzysta i logiczna.
Rola klastrów tematycznych w strategii SEO
Google jako wyszukiwarka semantyczna chce odsyłać użytkowników do stron, które wyczerpująco i klarownie prezentują informacje. Co znaczy „klarownie” i „wyczerpująco”? Oznacza to, że dany artykuł koncentruje się na jednym, konkretnym zagadnieniu, szczegółowo je omawiając, zamiast rozpraszać się na poboczne tematy.
Coraz częściej można zauważyć, że krótsze, ale bardziej merytoryczne treści zajmują lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania. Teksty, w których autorzy „leją wodę” i uwzględniają niepotrzebne wątki, tracą na skuteczności.
Właściciele stron muszą być świadomi, że użytkownicy szukają informacji w przeróżny sposób, dlatego zastosowanie klastrów tematycznych jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ pozwala na segmentację treści oraz stworzenie solidnego pokrycia tematycznego na stronie.
Wątek budowania efektywnych klastrów tematycznych rozbiliśmy na czynniki pierwsze w artykule: Jak budować klastry tematyczne i zwiększyć autorytet strony w oczach Google?
Dlaczego warto stosować pillar pages?
Stosowanie pillar pages przynosi wiele korzyści w postaci m.in. lepszej organizacji treści na stronie. Pozwala to stworzyć przyjazną, uporządkowaną i spójną strukturę, która połączona linkami wewnętrznymi stanowi jakościowe źródło informacji w danym temacie.
Skoro już o linkach mowa – pillar pages tworzą solidną podstawę dla strategii linków wewnętrznych, które są kluczowe dla SEO. Dzięki logicznemu powiązaniu głównych stron filarowych z bardziej szczegółowymi stronami, Google łatwiej zrozumie strukturę witryny i efektywniej przekaże link juice. Pomoże to także w lepszej indeksacji witryny.
Coraz częściej mówi się również o potrzebie budowania autorytetu w danej dziedzinie. Kiedy wszystkie Twoje podstrony w ramach pillar page są powiązane i odpowiadają na zróżnicowane pytania o podobnej tematyce, Google uznaje Twoją stronę za wiarygodne źródło wiedzy w konkretnym obszarze tematycznym.
Pillar pages to również większy ruch na stronie. Tworząc więcej szczegółowych artykułów, mamy szansę, że każdy z nich będzie rankował na różne frazy długiego ogona. W parze z tym idzie lepsze spełnianie potrzeb użytkowników, którzy dzięki precyzyjnie dobranym treściom znajdą dokładnie to, czego szukają. W takiej sytuacji na naszej stronie poprawiają się również czynniki behawioralne takie jak na przykład: czas spędzony na stronie lub współczynnik odrzuceń. Jest to jednocześnie sygnał dla Google, że nasze strony są pomocne i spełniają swoje zadanie.
Jak stworzyć efektywną pillar page?
Przede wszystkim musimy wybrać taki temat, który będzie powiązany z naszą działalnością. Treść w obrębie pillar page powinna być przede wszystkim dobrana do potrzeb naszej grupy docelowej. Nie twórzmy czegoś, co nie zainteresuje naszych odbiorców i w efekcie będzie nikła szansa, że nastąpi konwersja. Problematyka, jaką zawrzemy na naszej stronie filarowej musi być na tyle obszerna i popularna, aby można było wokół niej stworzyć grupę osobnych artykułów i je podlinkować.
Linkować możemy w różny sposób; naturalnie w treści, jako podobne artykuły w panelu lub nawet w sekcji FAQ. Najważniejsze jest to, aby całość wyglądała naturalnie.
Zawsze najlepiej pokazać coś na przykładzie, dlatego na potrzeby artykułu załóżmy, że prowadzimy salon optyczny i chcemy stworzyć klaster tematyczny na temat pielęgnacji soczewek kontaktowych.
Pillar page (strona filarowa): Pielęgnacja soczewek kontaktowych – jak dbać o soczewki?
Temat naszej strony filarowej jest wszechstronny, ogólny i stanowi dobrą bazę do stworzenia szerokiego klastra tematycznego o pielęgnacji soczewek. Będzie on zawierał ogólne informacje o pielęgnacji soczewek, podstawowe zasady użytkowania i najważniejsze kwestie związane z ich higieną.
Artykuły klastrowe:
- Jak czyścić soczewki kontaktowe?
- Jak przechowywać soczewki kontaktowe?
- Jak długo soczewka może leżeć bez płynu?
- Brak płynu do soczewek – co zrobić?
- Jak długo soczewki mogą leżeć w płynie?
Powyższe przykładowe tematy artykułów klastrowych są bardziej szczegółowe i odpowiadają na konkretne pytania. Możemy łatwo i naturalnie podlinkować je między sobą oraz do naszej strony filarowej o temacie pielęgnacji soczewek. Co ważne, każdy z artykułów pozycjonujemy na odrębne słowa kluczowe, co sprawi, że będą wyświetlały się w wynikach wyszukiwania niezależnie od siebie.

Najważniejsze praktyki w tworzeniu pillar pages
Warto teraz zebrać najważniejsze zasady, które powinny stać się fundamentem Twojej strategii w tworzeniu pillar pages.
Wybierz rozsądnie temat swojej strony filarowej
Temat powinien być skorelowany z główną gałęzią Twojej działalności i odpowiadać na realne potrzeby użytkowników. Nie powinien być ani zbyt szeroki, ani zbyt wąski.
Stwórz bogatą i wartościową treść dla swojej pillar page
Jako że pillar page to strona z największą ilością treści, zadbaj o nią pod kątem merytorycznym oraz wizualnym. Dodaj grafiki, wykresy, tabele i inne materiały, które mogą ułatwić zrozumienie omawianych kwestii.
Dobierz odpowiednie tematy klastrowe
Kieruj się zdrowym rozsądkiem i zastanów się, czy dany temat klastrowy rzeczywiście wnosi wartość do ogólnej tematyki strony filarowej. Możesz skorzystać z generatywnej sztucznej inteligencji (np. ChatGPT, Gemini, Claude), by pomogła Ci wymyślić tematy, ale pamiętaj, aby potem zweryfikować, czy te tematy są rzeczywiście wyszukiwane przez użytkowników (np. przy pomocy Google Keyword Planner).
Zadbaj o linkowanie wewnętrzne
Pillar page powinna być wzajemnie połączona z artykułami klastrowymi. Przepływ pomiędzy treściami musi być płynny i logiczny.
Uważaj na kanibalizację
Podczas tworzenia pillar page warto pamiętać o ryzyku kanibalizacji słów kluczowych. Kanibalizacja to sytuacja, w której różne strony Twojej witryny konkurują o te same frazy kluczowe w wynikach wyszukiwania. Jeżeli jednak mapowanie fraz kluczowych zostało wykonane poprawnie, nie powinno być żadnych problemów.
By mieć pewność, że unikniesz kanibalizacji, zapoznaj się z naszym poradnikiem odnośnie doboru słów kluczowych.
Pillar page – podsumowanie
Tworzenie treści w ramach pillar page oraz samej jej budowy to bardzo efektywna strategia pozyskiwania nowych użytkowników. Pomaga w budowaniu autorytetu, zwiększeniu widoczności strony w wyszukiwarkach oraz w lepszej indeksacji. Dodatkowo poprawia doświadczenia użytkowników poprzez bardziej intuicyjną nawigację. Podsumowując, pytanie nie brzmi, czy warto wdrożyć pillar pages, ale kiedy to zrobić – odpowiedź jest prosta: jak najszybciej.
Jeśli szukasz wsparcia przy tworzeniu pillar pages – zgłoś się do nas.