Site Kit – oficjalna wtyczka Google do WordPressa

| Veneo Performance | SEO/SXO

Coraz więcej osób decyduje się na wykorzystanie WordPressa do prowadzenia swojej strony internetowej. Obecnie już ponad 1/3 witryn jest obsługiwana z użyciem tego CMS-a, dlatego Google postanowiło ułatwić im nieco pracę zbierając wszystkie ważne dane w jednym miejscu. Czym jest Site Kit od Google i dlaczego warto z niego korzystać?

Co to jest Site Kit dla WordPress?

Site Kit to stworzona przez Google wtyczka do WordPressa, która ujrzała światło dzienne 31 października 2019 roku. Ma za zadanie zapewnić dostęp do danych ze wszystkich najważniejszych usług oraz produktów Google, zbierając wszystkie informacje w jednym miejscu. Jest to doskonałe narzędzie zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej zaawansowanych webmasterów, którzy na co dzień korzystają z WordPressa, choć nie udostępnia im żadnych nowych funkcjonalności, a jedynie porządkuje to, co normalnie wymaga otworzenia kilku lub kilkunastu kart.

Narzędzie ma bardzo prosty, intuicyjny i minimalistyczny wygląd, jak wszystkie produkty Google, jednak wewnątrz posiada zaawansowaną, szczegółową strukturę. Interfejs podzielony jest na cztery sekcje: Cały Ruch (ang. All traffic), Ścieżka wyszukiwania (ang. Search funnel), Popularność (ang. Popularity) i Szybkość (ang. Speed), dzięki czemu jest bardzo czytelny.

Możliwości wtyczki Site Kit

Dzięki wtyczce Google Site Kit nie trzeba logować się na kilku różnych stronach i przekopywać przez statystyki w zakładkach. Wystarczy, że otworzy się panel admina w WordPressie i wszystkie dane będą dostępne w jednym miejscu. Wtyczka pozwala również na przypisanie ról konkretnym osobom, dzięki czemu ma się wpływ na to, kto ma dostęp do jakich danych dotyczących strony.

Wtyczka pozwala połączyć usługi:

  • Google Analytics – narzędzie pozwalające kolekcjonować i analizować dane na temat zachowania użytkowników na stronie, źródła wizyt itd.;
  • AdSense – popularna sieć reklamowa dostępna dla wydawców stron internetowych i blogów, umożliwia dodawanie reklam na stronę;
  • Google Search Console – narzędzie do śledzenia rankujących słów kluczowych, błędów na stronie, dodawania mapy strony czy monitorowania linków przychodzących do witryny;
  • PageSpeed Insights – narzędzie do pomiaru czasu ładowania stron internetowych, pozwalające zoptymalizować witrynę pod kątem prędkości wczytywania;
  • Google Tag Manager – narzędzie pomocne przy wdrażaniu i sprawowaniu kontroli nad tagami na stronie;
  • Google Optimize – narzędzie, które umożliwia przeprowadzenie testów A/B;

Wady i zalety Site Kit by Google

Wtyczka Site Kit dla WordPressa jest całkowicie darmowa i udostępniana na licencji open source. Oznacza to, że możemy swobodnie korzystać z tego udogodnienia na własny użytek, bez żadnych opłat. Instalacja jej jest banalnie prosta, dzięki czemu pełny pakiet opcji jest dostępny po zaledwie kilku kliknięciach.

Narzędzie pozwala na analizę wszystkich danych w jednym miejscu, bez konieczności opuszczania witryny i otwierania kilku kart, łącząc wszystkie najbardziej kluczowe usługi i produkty Google w jednym panelu. To ułatwia optymalizację strony i kontrolę nad jej wynikami, a także znacznie usprawnia pracę, zwłaszcza początkującym webmasterom.

Wtyczka ma oczywiście również swoje ograniczenia. Może okazać się niewystarczająca dla profesjonalistów, którzy na co dzień korzystają z Data Studio, ponieważ nie oferuje tak obszernej integracji, zwłaszcza w zestawieniu z nieoficjalnymi wtyczkami dla pojedynczych produktów Google.

Instalacja i konfiguracja Site Kit

Zainstalowanie i skonfigurowanie wtyczki Site Kit trwa zaledwie chwilę, a całość wymaga zaledwie kliku kliknięć. Po zalogowaniu się do kokpitu WordPress i wejściu w zakładkę „wtyczki” należy wyszukać Site Kit Google, zainstalować i aktywować.

Następnym krokiem jest rozpoczęcie konfiguracji i połączenie wtyczki z kontem Google. Postępując zgodnie z instrukcjami, logując się na konto Google i nadając uprawnienia dostępu do witryny. Po przejściu wszystkich kroków wtyczka zostanie połączona z Google Search Console. Kolejne narzędzia można połączyć w podobny sposób klikając odpowiednią opcję w ustawieniach. Korzystając z oficjalnej wtyczki od Google mam pewność, że jej używanie będzie bezpieczne dla naszych danych.