Pozycjonowanie w krajach skandynawskich

| Aleksandra Krzeszowska | SEO/SXO

W ramach ekspansji międzynarodowej swojej firmy planujesz podbój Skandynawii? Warto precyzyjnie zaprojektować strategię SEO! Mogłoby się wydawać, że kraje skandynawskie są do siebie bardzo zbliżone. Zarówno w Norwegii, Szwecji, Danii i Finlandii góruje Google, więc działania SEO powinny działać na podobnej zasadzie. Jednak skuteczne pozycjonowanie wymaga dostosowania działań do poszczególnych rynków, które różnią się między sobą pod wieloma względami. 

Pozycjonowanie w krajach skandynawskich

Norwegia

Norwegia jest szczególnie atrakcyjnym rynkiem w kontekście pozycjonowania, gdyż odsetek osób korzystających z Internetu jest bardzo wysoki, a buszowanie po mediach społecznościowych to bardzo lubiania przez Norwegów aktywność w czasie wolnym. Możliwość potencjalnego rozwoju jest więc tutaj bardzo kuszącą propozycją, a pozycjonowanie w języku norweskim może okazać się prostsze, ze względu na stosunkowo niewielką konkurencyjność.  

Wybór domeny

Podstawą działań na rynku norweskim jest wykupienie domeny „.no”. Jednak warto wiedzieć, że tutaj dostęp do krajowych domen jest utrudniony. Proces jej pozyskania nie jest taki sam jak w Polsce, gdyż w Norwegii nie sprzedaje się domen krajowych na otwartym rynku. W tym przypadku wymagany jest status właściciela firmy z nadanym specjalnym numerem ID. 

Wyszukiwarki internetowe 

Podobnie jak w Polsce, najpopularniejszą wyszukiwarką w Norwegii jest Google. Dlatego też proces SEO będzie odbywał się w tym kraju na podobnej zasadzie. W drugiej kolejności warto pochylić się nad wyszukiwarką Kvasir. Mimo, że nie jest uważana za przyjazne narzędzie dla SEO, to w pewnym stopniu może pomóc w wejściu na rynek norweski i wpłynąć pozytywnie na pozycjonowanie lokalne.

Płatna promocja vs. organiczne wyniki wyszukiwania 

Naród norweski nie przepada za reklamami, co sprawia, że płatna promocja w tym kraju przynosi znacznie mniejsze efekty, niż organiczne wyniki wyszukiwania. Wzbudzają one większe zaufanie wśród potencjalnych klientów. Pozycjonowanie w Norwegii ma szczególne znaczenie dla rozwoju firmy i właśnie na SEO warto skupić swoje działania.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? 

  • Jasny przekaz i zweryfikowane informacje 
  • Intuicyjny layout
  • Krótkie, pojedyncze frazy kluczowe 
  • Optymalizacja witryny pod słowa kluczowe 
  • Unikalność treści 
  • Pozycjonowanie lokalne, ze względu na podział kraju na obszary i regiony 
  • Promocja w social mediach 

Szwecja 

Rynek szwedzki może okazać się atrakcyjnym miejscem ekspansji biznesu, między innymi ze względu na wysoki stopień cyfryzacji – aż 96% obywateli korzysta z internetu a nawet 84% robi zakupy online. Warto wziąć pod uwagę również fakt, że Szwecję zamieszkuje dość liczna Polonia, dlatego pozycjonowanie w języku polskim również wchodzi w grę.

Wybór domeny

Co ciekawe, kwestie związane z wyborem domeny w Szwecji wyglądają nieco inaczej, niż w innych państwach europejskich. Faktem jest, że mieszkańcy preferują produkty lokalne, jednak w przypadku wyszukiwarki Google domena krajowa „.no” wypada gorzej na tle międzynarodowej domeny „.com”. Wybór ten przynosi lepsze efekty w kontekście SEO, jednak warto przy tym zwrócić uwagę na wykorzystanie lokalnego serwera.

Język strony i tłumaczenie treści

Osiąganie wysokich wyników wyszukiwania w oparciu o wybrane słowa kluczowe na szwedzkim rynku nie jest tak trudne, jak chociażby w przypadku ryków typowo anglojęzycznych. Język szwedzki jest mniej konkurencyjny, więc szansa na dotarcie do klientów w tym kraju jest większa. 

Obok języka szwedzkiego w wyszukiwarce funkcjonuje również język angielski, gdyż Szwedzi cechują się jego powszechną znajomością. Warto więc tworzyć treści po angielsku, bo wielu mieszkańców googluje właśnie w ten sposób. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Czytelna oferta 
  • Wygodne płatności 
  • Jakość produktów 
  • Wersja mobilna strony 
  • Promocja w social mediach

Dania

Chociaż w ostatnich latach zauważa się wzrost zainteresowania działaniami SEO wśród duńskich przedsiębiorców, to według ekspertów wciąż podchodzą oni do tematu z dystansem. Dodatkowo konkurencja na tym rynku nie jest zbyt wysoka ze względu na ilość firm. Jest to zatem atrakcyjna przestrzeń dla rozwoju biznesów z poza granic tego kraju i szansa na wybicie się na wysokie pozycje w wyszukiwarce Google. 

Dania jest europejskim liderem tak zwanego DESI, czyli wskaźnika mierzącego postęp krajów Unii Europejskiej w kwestii dostępu do nowoczesnych technologii i cyfryzacji. To sprzyja pozyskiwaniu świadomych klientów. Pomaga również fakt, że aż 90% Duńczyków korzysta z bankowości elektronicznej. Warto więc wziąć pod uwagę ten rynek jako kierunek ekspansji marki. 

SEO bez granic

Podsumowując, kraje skandynawskie stanowią wyjątkowo atrakcyjny obszar do pozycjonowania zagranicznego. Ich wysokie standardy technologiczne, zaawansowanie cyfrowe oraz otwartość na nowe produkty i usługi tworzą sprzyjające warunki dla firm, które chcą rozwijać swoją obecność na rynkach międzynarodowych.