Jak sprawdzić właściciela domeny?

| Veneo Performance | SEO/SXO

Zakładając firmę ciężko wyobrazić sobie brak unikalnej strony internetowej. Niestety, czasem zdarza się, że wymarzona nazwa domeny ma już swojego właściciela. Jak sprawdzić do kogo należy domena internetowa?

Co to jest domena?

Domena internetowa jest naszą wizytówką w sieci. To nazwa reprezentująca adres IP, stanowiąca najbardziej charakterystyczną część adresu URL, która służy do identyfikacji strony WWW w sieci.
Najczęściej nazwa domeny stanowi odwzorowanie nazwy firmy, marki czy bloga, którego dotyczy, dlatego wielu przedsiębiorcom zależy na tym, by dowiedzieć się, kto jest właścicielem domeny, by spróbować ją wykupić.
Niektórzy uczynili sobie z tego procederu swego rodzaju biznes. Powstały całe firmy, które znajdują i przechwytują domeny, których ktoś zapomniał opłacić. W ten sposób poprzedni właściciel domeny jest zmuszony sprawdzić, czyja to domena i zapłacić odpowiednią kwotę, by ją odzyskać.

Tworząc strategię SEO dla swojej firmy, warto sprawdzić, co opłaca się bardziej – zakup nowej domeny, czy takiej z przeszłością, która może przyśpieszyć cały proces pozycjonowania i zwiększania widoczności w Internecie.

Co to jest protokół WHOIS domeny?

WHOIS to protokół TCP wykorzystywany do generowania zapytań do baz danych DNS. Funkcjonuje na zasadzie pytanie-odpowiedź, dzięki czemu pozwala na szybkie otrzymanie informacji dotyczących domeny.

Czego możemy się dowiedzieć z danych WHOIS?

Korzystają z protokołu WHOIS poznamy datę rejestracji oraz jej wygaśnięcia, dowiemy się kto jest rejestratorem oraz jak sprawdzić właściciela domeny, a także poznamy adresy serwerów DNS, na których jest strona.

Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny?

Mogłoby się wydawać, że pozyskanie informacji na temat abonenta będzie niezwykle skomplikowane, jednak nic bardziej mylnego! Jak sprawdzić do kogo należy domena?

Domeny polskie

W przypadku naszych rodzimych domen sprawa jest banalnie prosta. Dostawcą polskich adresów jest NASK – Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. Za jej pośrednictwem rejestrujący dzierżawią poszczególne domeny.
Wystarczy więc zarejestrować się na stronie NASK i wysłać zapytanie poprzez darmowe narzędzie WHOIS dostępne w witrynie. W wynikach wyszukiwania możemy zobaczyć stan, datę utworzenia domeny, datę ostatniej modyfikacji, koniec okresu rozliczeniowego, nazwy serwerów, a także dane abonenta i firmy, która dokonała rejestracji.

Domeny globalne i zagraniczne

A jak sprawdzić domenę, która została zarejestrowana globalnie lub na zagranicznym adresie? Najbardziej popularnym serwisem do sprawdzenia tego, z czyją domeną mamy do czynienia jest strona who.is, w której oprócz podstawowych danych znajdują się także informacje na temat historii witryny i wiele innych.
Poprzez stronę who.is nie będziemy w stanie sprawdzić wszystkich serwisów. Do wyjątków należą między innymi adresy z końcówką .eu. Aby sprawdzić więc domenę z europejskim adresem, będziemy zmuszeni skorzystać z serwisu eurid.eu – instytucji zajmującej się przydzielaniem subdomen .eu
Inną metodą na sprawdzenie właściciela domeny są rozszerzenia do przeglądarek. Największe przeglądarki na rynku, takie jak Google Chrome czy Mozilla Firefox pozwalają na instalacje wtyczek z narzędziem WHOIS, które działają z poziomu paska wyszukiwania lub w postaci osobnego okienka.

Czy zawsze możemy sprawdzić do kogo należy domena?

Niestety, w całej tej historii jest jeden, bardzo istotny haczyk. Nie zawsze będziemy w stanie dowiedzieć się, kto jest właścicielem domeny. Jeśli domena jest zarejestrowana na osobę fizyczną, polskie prawo daje możliwość zastrzeżenia swoich danych. W takim wypadku nie ujrzymy informacji na temat właściciela domeny po wysłaniu zapytania do WHOIS.
Wówczas możemy próbować uzyskać dane bezpośrednio od firmy, która zarejestrowała konkretną domenę. To niestety również nie daje nam gwarancji powodzenia – jeśli właściciel domeny ma ochotę pozostać anonimowy, gwarantują mu to przepisy o ochronie danych osobowych.
Czasem zdarza się, że podmioty zajmujące się pozycjonowaniem rejestrują swoje domeny na osoby prywatne, a nawet używają fałszywych danych. Wówczas strony zapleczowe nie są identyfikowane z konkretną firmą.
Pewność dostępu do danych właściciela mamy jedynie wówczas, gdy domena została zarejestrowana na firmę. To daje nam gwarancję dostępu do wszelkich danych kontaktowych właściciela, po zaledwie kilku kliknięciach.

Jak kupić domenę od właściciela?

Gdy już poznamy dane właściciela, możemy po prostu skontaktować się z nim w celu zaproponowania wykupu domeny. Jeśli dane są niepełne, poszukaj na stronie internetowej informacji kontaktowych i zapytaj właściciela o taką możliwość.

Jak sprawdzić co znajdowało się poprzednio na domenie?

Oprócz informacji o historii witryny, które znajdziesz w raporcie na stronie who.is, możesz również sprawdzić, jak wcześniej wyglądała strona, która cię interesuje. W tym celu wystarczy skorzystać z internetowego archiwum Wayback Machine pod adresem http://web.archive.org/.
Tam przechowywane są schreenshoty z różnych okresów funkcjonowania domeny, od początku jej powstania. To pozwoli ci na analizę treści na stronie oraz ocenę jakości i poziomu zaufania witryny.
Znając przeszłość witryny możemy uniknąć poważnych problemów z pozycjonowaniem. Jeśli domena ma nieciekawą historię, ciężko będzie nam odwrócić negatywne skutki nieodpowiedniego prowadzenia jej w przeszłości.