Jak pozyskiwać linki do swojej witryny?

| Veneo Performance | SEO/SXO

Proces optymalizacji i pozycjonowania strony internetowej składa się z wielu elementów. Jednym z nich jest strategia link buildingowa, która zwiększa wiarygodność witryny. Warto wspomnieć, że to jeden z czynników, który ma wpływ na widoczność strony na dane słowa kluczowe.

Jak wygląda proces budowania linków?

Pozyskiwanie linków zewnętrznych jest bardzo istotnym elementem dobrej strategii SEO. Linki mogą dzielić się na anchory, klikalne obrazy i elementy HTML typu button. Te pierwsze mogą występować w formie klikalnego słowa kluczowego lub czystego adresu URL, takiego jaki widzimy w oknie przeglądarki.

Coś, o czym warto pamiętać podczas działań link buildingowych to atrybuty linków. Domyślnie wszystkie linki wychodzące z naszej witryny są linkami „dofollow”. Oznacza to, że roboty Google podążają za nimi, a część mocy naszej strony przekazywana jest wraz z linkiem. Jeśli chcemy tego uniknąć możemy zastosować atrybut „nofollow”, który będzie wskazówką dla Googlebota, że nie powinien podążać za tym linkiem. Google może sprawdzić co kryje się pod linkiem z danym atrybutem.

Oprócz atrybutu „nofollow” od niedawna możemy stosować także atrybuty „sponsored” do oznaczenia treści reklamowych oraz „ugc” do oznaczenia treści generowanych przez użytkowników (tzw. User Generated Content, czyli wpisy w komentarzach, na forach internetowych itd.). Choć z logicznych względów w działaniach link buildingowych zależy nam przede wszystkim na linkach „dofollow”, warto zadbać o zróżnicowane atrybuty, żeby profil linków wyglądał naturalnie.  Dobrze jest linkować  zewnętrznie do witryn posiadających wysokie Domain Authority. Jest to czynnik, który świadczy o wiarygodności strony.

Strategia link buildingu

Dlaczego właściwie pozyskujemy linki? Są one sygnałem dla algorytmu Google, że nasza witryna jest wartościowa i cieszy się zainteresowaniem wśród użytkowników. Wartościowa domena, to taka która ma odpowiedni wiek, liczbę linków oraz liczbę zaindeksowanych podstron. Odnosząc się najpierw do wieku domeny – im starsza domena, tym lepiej. Google darzy większym zaufaniem witryny, które są starsze. Natomiast strona z dużą ilością zaindeksowanych podstron jest sygnałem dla Google, że jest to domena wartościowa i rozwijająca się. Ważne jednak, aby content był wartościowy. Dobry profil linków buduje natomiast autorytet domeny, dzięki czemu może wzrosnąć jej widoczność, poprawić się jej pozycja oraz zwiększyć ruch organiczny.

Najcenniejsze linki to te, posiadające wysoki współczynnik jakości i duży autorytet w ocenie Google. Dawniej korzystało się ze wskaźnika Page Rank, obecnie jednak wyszukiwarka ukrywa tę informację, dlatego możemy posiłkować się sztucznym wskaźnikiem Trust Flow określającym wiarygodność domeny oraz Citation Flow oceniającym wartość linku biorąc pod uwagę ilość backlinków. Oba te wskaźniki związane są z narzędziem Majestic SEO. Ich zadaniem jest analiza właściwości danej domeny.

Link na stronie z mocnym profilem przekaże część swojej mocy domenie, do której linkuje. Warto pamiętać, że witryna z niewielkim ruchem organicznym także może posiadać bogaty profil linków. Takie strony również należy brać pod uwagę podczas budowania profilu linków domeny docelowej. Jednak cały proces pozycjonowania może wtedy trwać dłużej lub przynieść znikome efekty.  Można skorzystać z kilku narzędzi SEO, które pomogą ocenić i dokonać wyboru miejsc, gdzie możemy pozyskać linki do swojej witryny.
Oto niektóre z nich:

  • Majestic SEO to jedno z popularniejszych narzędzi do analizy linków prowadzących do strony.  Narzędzie to pozwala na sprawdzenie źródła linków na swojej stronie, ale także w witrynach konkurencji. Można zobaczyć zarówno linki obecne, jak i historyczne, przyrosty, wygląd anchorów, a przede wszystkim wskaźniki określające jakość linków: wspomniany wcześniej Trust Flow oraz Citation Flow.
  • Ahrefs to kolejne skuteczne narzędzie, służące do sprawdzenia linkowania danej strony internetowej. Narzędzie to ten pozwala na zbadanie każdej witryny internetowej pod kątem jej pozycjonowania, gdzie w grę wchodzą słowa kluczowe i sprawdzenie ich jakości. Podpowiada też jakie domeny linkują do konkretnej strony oraz jaki mają ruch.
  • Surfer – narzędzie, które wskaże witryny linkujące do stron konkurentów niezawierających odnośników do naszej witryny – a więc idealne miejsca do pozyskania potencjalnego linku. Narzędzie to daje możliwość rozwinięcia listy linków każdej z domen, dzięki czemu można zweryfikować jakie podstrony są najmocniejsze. To bardzo bezpieczna forma link buildingu – opiera się na linkach z witryn linkujących do najlepszych konkurentów.
  • Google – narzędzia analityczne autorstwa amerykańskiego kolosa to jedne z podstawowych przyrządów do wyszukiwania kolejnych stron do umieszczenia linków na konkretne słowa kluczowe.  W połączeniu z innymi narzędziami mamy szansę uzyskać sporo potrzebnych informacji.

Metody na pozyskanie linków zewnętrznych

Artykuły gościnne

Inaczej guest posting – to forma publikacji posiadająca wysoką jakość merytoryczną. Artykuł napisany jest przez eksperta w danej dziedzinie, który udziela porad w zakresie omawianego tematu. Właściciel portalu lub bloga, który zgadza się na umieszczenie artykułu na swojej stronie, otrzymuje w zamian artykuł wysokiej jakości. Czasem współpraca ta przybiera formę bezpłatną, innym razem musimy za to zapłacić.

Tego typu forma pozyskiwania linków jest zaliczana do najbezpieczniejszych, aczkolwiek wymaga ona większego nakładu pracy niż artykuł sponsorowany. To jednak wysiłek, który się zwraca. W ten sposób zwiększamy widoczność i kreujemy wizerunek marki, dlatego istotne jest pisanie w naturalny sposób, nie tylko po to, aby pozyskać odnośnik do Twojej witryny. Przed rozpoczęciem współpracy należy jednak pamiętać o ustaleniu zasad publikacji.

Artykuły sponsorowane

Inaczej nazywane płatnymi, są formą publikacji zakładającą opłatę za udostępnienie powierzchni reklamowej. Tekst może mieć przekaz promocyjny, przypominać artykuł ekspercki lub łączyć obie te formy. Artykuły te cieszą się większą swobodą linkowania, gdyż link może być umieszczony w dowolnym miejscu oraz posiadać określony anchor. W takim środowisku linki wyglądają bardziej naturalnie i stanowią dopełnienie w postaci stopki lub wzmianki o firmie w jednym z akapitów. Możemy samodzielnie tworzyć treści lub zlecać je do napisania, dzięki czemu mamy wpływ na treści i słowa kluczowe, wśród których zostanie umieszczony link.

Poprzez publikacje artykułów, realizujemy wiele celów jednocześnie m.in.:

  • zdobycie cennych odnośników do strony
  • promocję marki lub produktu
  • poprawa wizerunku firmy
  • kierowanie ruchu do strony
  • szansa na wzrost pozycji słowa kluczowego wyszukiwanego przez użytkowników w Google

Wpisy katalogowe

W dzisiejszych czasach pozyskuje się je inaczej, niż jeszcze kilka lat temu. Teraz zwraca się większą uwagę na jakość, unikalność oraz merytorykę wpisu. Dobry katalog, w którym warto pozostawić wpis, cechuje się wysoką widocznością w Google, posiada unikalne i rozbudowane opisy firm, restrykcyjną moderację oraz reputację marki. Polecane katalogi ogólnotematyczne to m.in. Panorama Firm, Zumi, czy Targeo.

Ogłoszenie lokalne

Stawiają na pozycjonowanie lokalne, dlatego też dużą rolę odgrywają wpisy w katalogach oraz forach i stronach internetowych powiązanych z miastem lub regionem i pozycjonowanych lokalnie. Jest to sposób na pozyskiwanie zarówno darmowych, jak i płatnych linków związanych z frazami lokalnymi. Dobrze, aby wpis był odpowiednio zoptymalizowany i unikalny, ponieważ takie treści lepiej rankują. Treść wpisu powinna zawierać słowa kluczowe, stosowane z umiarem.  lub podstrony. Należy unikać katalogów i stron stworzonych tylko pod zabiegi SEO – Google może uznać taki zabieg za spam, a linki pochodzące z witryny będą miały niską wartość.

Komentarze na blogach

Przeważnie opatrzone są atrybutem „nofollow” lub „ugc”, Mogą być przydatne do stworzenia odpowiedniej strategii link buildingowej. Linki „nofollow” także są potrzebne przy tworzeniu profilu linków, ponieważ zwiększa to wiarygodność witryny w oczach Google. Odpowiedni wątek na blogu ma znaczenie – chodzi o to, aby zgadzał się tematycznie z naszą stroną.

Fora internetowe

Linkowanie na forach internetowych może przynieść więcej szkody niż pożytku, dlatego należy tego unikać, lub robić w umiejętny sposób. Dość ciężko pozyskać linki na forach charakteryzujące się dobrą widocznością w organicznych wynikach wyszukiwania. Jeśli jednak uda nam się zbudować odpowiedni autorytet poprzez linkowanie samego profilu, który przekaże moc naszej witrynie, takie działania mogą przynieść wymierny efekt. Należy pamiętać, aby linki z for nie były nofollow, a dostęp do postów i tematów był otwarty, ponieważ Google nie wejdzie na stronę, jeżeli trzeba się na nią zalogować.

Banery reklamowe

Wiele serwisów udostępnia powierzchnię reklamową na swoich stronach internetowych. Przy zakupie emisji banneru reklamowego, warto zadbać o najważniejsze elementy techniczne, sprawiając, że link będzie mocniejszy pod kątem SEO. Należy zwrócić uwagę na tekst altwrnatywny grafiki umieszczonej na stronie reklamodawcy. Jest on równie ważny co anchor tekst w odnośniku reklamowym, któremu także warto się przyjrzeć.  Ostatnią rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, przy doborze odpowiedniego banneru reklamowego jest adres URL. Ważne, aby w źródle strony był osadzony link, jeśli nie będzie on widoczny, jego wartość może być zerowa. Natywne banery reklamowe świetnie sprawdzą się przede wszystkim podczas pozycjonowania lokalnego, ponieważ budują świadomość marki wśród lokalnej społeczności

PBN – prywatne zaplecze i strony satelity

PBN to sieć stron internetowych, które stworzone są tylko w celu pozyskiwania linków pozycjonujących naszą stronę.W tej metodzie pozyskiwania linków najważniejsze jest zbudowanie mocnego profilu linków pozycjonowanej strony.

Strony zapleczowe to także tzw. strony satelity, będące serwisami tematycznymi wspierającymi domenę główną. Mają estetyczny design oraz solidną treść wspierającą działania optymalizacyjne strony – nie tylko linkami, ale także poprzez content marketing, który buduje ruch organiczny na stronie. Tworzenie tego typu stron jest uzasadnione w momencie, kiedy strategia contentu nie pozwala na rozbudowanie treści na głównej domenie klienta. To kosztowna strategia, ale po czasie zwraca się w postaci wartościowych linków.
Istnieje jeszcze kilka skutecznych metod wspierających działania link buildingowe. Niestandardowe metody to wywiady i opinie, patronat, czy  sponsoring. Wypowiedzi eksperckie, pod którymi możemy umieścić link do strony internetowej. Wspieranie wydarzeń branżowych, czy kulturalnych umożliwia umieszczenie linku do witryny na stronie organizatora.

Cały proces link buildingu, choć niezwykle złożony, daje dużo korzyści i pozwala na wzmocnienie pozycji witryny w wyszukiwarce internetowej, dzięki czemu może ona znajdować się na pierwszym miejscu w wynikach wyszukiwania. Odpowiednio dobrane narzędzia i działania pozwolą na dogłębną analizę, a następnie wybranie najlepszych działań skutkujących wzmocnieniem naszej witryny w Internecie. Google w dalszym ciągu uważa profil linków danej strony za jeden z najważniejszych czynników rankingowych.