baner baner

Kampanie Google Ads

W dzisiejszych czasach ciężko mówić o marketingu w internecie, bez uwzględnienia kampanii reklamowej Google AdWords. Obecnie to jeden z najszybszych i najbardziej skutecznych sposobów dotarcia z reklamą do potencjalnego klienta. Co powinieneś wiedzieć na temat kampanii w Google?

Co to jest Google Ads (AdWords)?

Kampanie reklamowe AdWords, zwane również kampaniami Google Ads to płatne działania reklamowe w wyszukiwarce Google oraz wewnątrz sieci reklamowej obejmującej ponad dwa miliony witryn, filmów oraz aplikacji.
Użytkownicy widzą więc reklamę twojej firmy nie tylko wówczas, gdy szukają czegoś w wyszukiwarce Google, ale także kiedy przeglądają strony internetowe, sprawdzają pocztę e-mail czy oglądają filmy. Dzięki precyzyjnym możliwościom kierowania reklamy możesz dotrzeć do grupy odbiorców, na których ci zależy.

Możliwości kierowania kampanii Google Ads

Podstawą kampanii w Google AdWords są słowa kluczowe, na które kierowana jest kampania w sieci wyszukiwania. To jednak nie jedyna możliwość ukierunkowania reklamy, jaką daje ci system Google. W zależności od wybranego typu kampanii, kierowanie jest mniej lub bardziej zaawansowane.
Dostępne są podstawowe możliwości kierowania względem wybranych danych demograficznych użytkownika, lokalizacji oraz rodzaju urządzenia, z jakiego w tej chwili korzysta. To jednak nie wszystko. Oprócz tego kampanię Ads możesz kierować zgodnie z zainteresowaniami użytkownika, tematyką stron, jakie odwiedza i filmów jakie ogląda.
Niektóre kampanie możesz kierować również do odbiorców będących w kluczowych momentach życia, jak np. planujących ślub, przeprowadzkę, zmianę pracy czy kończących studia, a także do osób, które już weszły w interakcję z twoją firmą i chcesz im o sobie przypomnieć. Kampanie reklamowe Google AdWords dają także możliwość zmieniania intensywności wyświetlania kampanii zależnie od dnia tygodnia czy pory dnia.
Warto pamiętać, że Google nie pozwala na wykorzystywanie danych osobowych użytkowników, którzy nie wyrazili na to zgody, ani na tworzenie promocji skierowanych bezpośrednio do jakiejś osoby na podstawie jego danych. Wszystkie informacje, jakie przetwarza Google są całkowicie anonimowe i reklamodawca nie ma do nich dostępu.

Formy reklamy Google Ads (AdWords)

Kampanie Google Ads przybierają kilka różnych formatów. Oprócz znanych wszystkim reklam tekstowych, pojawiających się w wynikach wyszukiwania, kampania Google może przyjąć również formę graficzną (w postaci banerów pojawiających się w różnych przestrzeniach reklamowych sieci Google Display Network), video (w postaci reklam w serwisie YouTube), kampanii produktowej (przeznaczonej dla branży e-commerce) czy reklamy w poczcie Gmail.

Rodzaj wybranej kampanii zależy od celów marketingowych, budżetu i specyfiki branży klienta. W przypadku standardowych kampanii tekstowych w postaci linków sponsorowanych możliwe jest dodanie rozszerzeń, które zwiększą twoje szanse na konwersje. Dostępne rozszerzenia to:
* Rozszerzenia linków do podstron – dodatkowy link w reklamie prowadzący do podstrony
* Rozszerzenia objaśnień – wymienione hasłowo cechy wyróżniające twoją firmę
* Rozszerzenia połączeń – pozwalające na wykonanie połączenia bezpośrednio poprzez kliknięcie w reklamę
* Rozszerzenia wiadomości – pozwalające na wysłanie wiadomości SMS z zapytaniem z urządzenia mobilnego
* Rozszerzenia cen – możliwość wyeksponowania uproszczonego cennika
* Rozszerzenia informacji w witrynie – możliwość wymieniania cech firmy
* Rozszerzenia lokalizacji – adres firmy, mapa i odległość od siedziby
* Rozszerzenia powiązanej lokalizacji – opcja dedykowana sklepom stacjonarnym, posiadających twój produkt w sprzedaży
* Rozszerzenia aplikacji – możliwość pobrania aplikacji bezpośrednio przez kliknięcie w reklamę
* Rozszerzenia promocji – prezentacja wysokości rabatu, czasu trwania promocji oraz okazję, z jakiej została zorganizowana

Kampanie AdWords w YouTube

W systemie AdWords kampania YouTube cieszy się coraz większą popularnością. Ta najpopularniejsza platforma filmowa posiada ponad miliard użytkowników, a każdego dnia pojawia się tam niemal 100 tysięcy nowych filmów. Istnieją dwa typy dostępnych w Google Ads kampanii na YouTube: reklama graficzna w formie banneru, nakładki lub karty sponsorowanej oraz reklama wideo.
Reklama display w formie banerów pojawia się po prawej stronie odtwarzacza, nad listą proponowanych filmów lub poniżej wideo w przypadku zwiększonego rozmiaru odtwarzacza. Nakładka in-video to półprzezroczysty baner widoczny w 20% dolnej części odtwarzacza, wyświetlający się w formie tekstowej lub uproszczonej grafiki.
Użytkownik ma możliwość zamknięcia reklamy w każdej chwili. Ostatni typ kampanii graficznej w serwisie YouTube to karty sponsorowane wyświetlane przez kilka sekund w trakcie trwania filmu, w których możesz zaprezentować treści związane z twoim wideo.
W przypadku reklam wideo możliwe najpopularniejsza jest TrueView In-Stream możliwa do pominięcia po pięciu sekundach od wyświetlenia. Oprócz tego istnieją również krótkie, maksymalnie 15-sekundowe reklamy niemożliwe do pominięcia, reklamy TrueView Discovery (pojawiające się w wynikach wyszukiwania lub obok powiązanych filmów jako nakładka), bumpery reklamowe (sześciosekundowe filmiki bez opcji pominięcia) oraz reklama Out-Stream dostępna w Google AdWords kampania wyłącznie na urządzenia mobilne.

Reklama w Gmail

Kolejnym typem reklamy Google Ads jest kampania w poczcie Gmail, znana także pod nazwą Gmail Sponsoref Promotions (GSD). Wyświetla się ona w zakładkach Oferty, Powiadomienia, Fora oraz Społeczności, na górze listy wiadomości. Wyglądem przypomina zwykłego, nieodczytanego e-maila, dzięki czemu nie forma reklamy nie jest agresywna, a jednocześnie przyciąga uwagę.
Ten typ kampanii daje ci ogromne możliwości precyzyjnego kierowania do określonej grupy docelowej, między innymi dzięki dogłębnej analizie danych na skrzynce mailowej. Po kliknięciu w reklamę, otwiera się ona w postaci wiadomości, w której możesz zawrzeć tekst, grafikę, wideo lub formularz. Istnieje także możliwość prowadzenia kampanii bezpośrednio na stronę reklamodawcy.

Remarketing

Specyficznym rodzajem kampanii jest remarketing, czyli kampania Google AdWords kierowana do osób, które już kiedyś zainteresowali się twoją ofertą. Dzięki temu zwiększasz szansę na dokonanie konwersji, utrwalasz świadomość marki w oczach najbardziej zainteresowanych twoją ofertą użytkowników oraz zwiększasz lojalność stałych klientów przekazując im informacje o promocjach. W jaki sposób to działa?
Po tym, jak potencjalni klienci odwiedzą twoją witrynę, a następnie opuści ją bez dokonania konwersji, przez jakiś czas będą mu się wyświetlały reklamy twojej firmy lub konkretnych produktów z twojego sklepu.}
Metody kierowania mogą być bardzo precyzyjne – możesz stargetować kampanię remarketingową do klientów, którzy odwiedzili konkretną podstronę (zakładkę z ofertą, stronę produktu, zakładkę z formularzem kontaktowym) i wykluczyć z niej osoby, które zrealizowały konwersję (wysłały wiadomość, dokonały zakupu itd.).

Reklama mobilna w Google Ads

Z roku na rok zwiększa się ilość osób korzystających z urządzeń mobilnych w celu znalezienia informacji na temat produktów i usług, kontaktu z firmą czy dokonania zakupu. Z tego powodu warto zadbać o to, by kampania reklamowa AdWords była kierowana również na smartfony i tablety. Jakie możliwości daje ci reklama AdWords?
Reklamy mobilne mogą wyświetlać się w wynikach wyszukiwania Google, na stronach internetowych w przeglądarkach mobilnych, w aplikacjach oraz w filmach w mobilnej wersji YouTube. Są to zarówno reklamy tekstowe, które wyświetlają się domyślnie również w wersji mobilnej, jak i graficzne.
Specyficznym rodzajem kampanii mobilnych są reklamy typu „tylko połączenie” – rozszerzenie reklam tekstowych pozwalające na wykonanie połączenia bezpośrednio po kliknięciu przez użytkownika w reklamę. To element działań marketingowych, mający na celu zachęcenie potencjalnych klientów do kontaktu z twoją firmą.
Istotnym elementem kampanii mobilnych jest również promocja aplikacji. Taka reklama może wyświetlać się w innych aplikacjach, a także w sieci wyszukiwania lub w mobilnej wersji YouTube. Klikając w reklamę użytkownik przeniesie się bezpośrednio do sklepu Google Play, gdzie będzie mógł pobrać twoją aplikację.

Reklama sklepów internetowych

Kampanie Google Ads to także promocja sklepów internetowych w Google Merchant. Reklamy PLA (ang. Product Listing Ads) mają za zadanie zwiększenie sprzedaży konkretnych produktów z asortymentu. Kierowane są wyłącznie do osób zainteresowanych konkretnym rodzajem produktu, dzięki czemu efektywność takiej kampanii są bardzo wysoka. Jak wyglądają reklamy produktowe w Gogole?
To format reklamowy wyświetlający się bezpośrednio nad wynikami wyszukiwania w formie zdjęcia produktu, nazwy, ceny oraz adresu twojego sklepu internetowego. Po najechaniu kursorem na reklamę istnieje opcja wyświetlenia dodatkowego opisu, który dodatkowo zachęci użytkownika do skorzystania z oferty. W treści możesz zawrzeć między innymi informację o darmowej wysyłce czy akcji promocyjnej.
Reklamy PLA są widoczne również w zakładce Zakupy Google oraz są dostosowane do wersji mobilnej, dzięki czemu mogą wyświetlać się na smartfonach i tabletach. Dla osób, które mają już doświadczenie w kampaniach produktowych, Google Ads stworzyło inteligentne kampanie produktowe oparte na machine learning.
Dzięki temu twoje produkty pojawią się również w sieci reklamowej Google, poczcie Gmail i na platformie YouTube. Reklamy tworzą się w sposób zautomatyzowany i dobierają format najlepszy dla konkretnego użytkownika i dostępnej przestrzeni reklamowej. To zwiększa ruch na stronie twojego sklepu i szanse na dokonanie konwersji.

Na czym polega zarządzanie kampanią Google Ads?

Wszystkie typy kampanii Google rozliczane są w modelu PPC (ang. Pay Per Click – płatność za kliknięcie) lub CPM (ang. Cost Per Mile). Koszty pojedynczego kliknięcia zależne są między innymi od konkurencyjności słowa kluczowego czy pozycji reklamy.
Zarządzanie kampanią Google Ads ma na celu wygenerowanie dużej ilości wartościowego ruchu na stronie docelowej i zwiększenie ilości i jakości konwersji. W tym celu przeprowadzany jest audyt i optymalizacja kampanii Google AdWords.

Audyt i optymalizacja kampanii

Choć z pozoru samo stworzenie kampanii w Google Ads nie jest niczym skomplikowanym, w rzeczywistości jej optymalizacja tak, by przynosiła zyski wcale nie jest taka prosta. Z tego powodu warto raz na jakiś czas przeprowadzić audyt Google Ads.
Ma to na celu zbadanie efektywności kampanii i optymalizację jej w taki sposób, by zminimalizować koszty a zwiększyć szansę na konwersję.
To zadanie powinno zostać zlecone do zewnętrznego specjalisty, który na co dzień nie ma styczności z twoją kampanią. Dzięki temu audyt zostanie wykonany rzetelnie, a agencja nie będzie chciała zatuszować niedoskonałości kampanii.

Korzyści reklamy Google Ads

Jakie korzyści wiążą się z kampanią reklamową w Google Ads? To przede wszystkim ogromne możliwości precyzyjnego kierowania reklamy i elastyczność w doborze treści reklamy, budżetu czy targetowania.
Efekty są szybko widoczne i bardzo łatwo mierzalne, dzięki rozliczeniu w formie PPC. Masz pełną kontrolę nad tym, jak przebiega twoja kampania i niemal nieograniczone możliwości. Dzięki wielu opcjom jesteś w stanie dotrzeć z reklamą niemal do każdego potencjalnego klienta, który korzysta z sieci internetowej i wyszukiwarki Google.

Koszt obsługi kampanii Google Ads

Budżet, jakiego potrzebujesz na kampanię zależny jest od celu, jaki chcesz zrealizować, branży, a także siły i ilości konkurencji. Nie da się przewidzieć, ile dokładnie zapłacisz za kliknięcia w reklamę, choć istnieją sposoby na oszacowanie budżetu.
W przypadku zlecenia prowadzenia kampanii wyspecjalizowanej agencji, dochodzi jeszcze koszt prowadzenia kampanii. Cena obsługi jest ustalana indywidualnie i zależy od intensyfikacji działań związanych z reklamą. Kampania jest na bieżąco optymalizowana tak, by zmniejszać ilość „pustych” kliknięć, a zwiększać szansę na konwersję.